Sekcja ShowOFF. Ciesząca się dużym zainteresowaniem publiczności Sekcja ShowOFF jest skierowana do młodych polskich artystów stojących u progu kariery. Często jest to pierwsza okazja do profesjonalnej pracy nad indywidualną ekspozycją i szansa na prezentację swojej twórczości przed wielotysięczną międzynarodową publicznością festiwalu.
Na tę część programu Miesiąca Fotografii w Krakowie złoży się 8 wystaw młodych artystów sztuk wizualnych wybranych w otwartym konkursie spośród nadesłanych zgłoszeń, w tym rekordowej liczby aplikacji z zagranicy. Jury w składzie: Nicolas Grospierre, Gunia Nowik i Patrick Komorowski, Ewa Tatar, Agata Ubysz, poszukując nowych zjawisk we współczesnej fotografii, wybrało ośmiu Laureatów (lub zespołów twórczych). Są nimi w tym roku: Daniela Dostálková, Lucian Bran, kolektyw Zbiór Pusty (Paweł Błęcki, Wiktoria Bukowy, Maciej Stachowiak), Diana Lelonek i Marek Kucharski, Przemek Branas, Irenka Kalicka, Monika Krzynówek i Dominika Gęsicka.
Laureaci wspólnie z kuratorami pracują obecnie nad ostatecznym kształtem swoich wystaw oraz sposobem i miejscem prezentacji prac.
Wydarzenia towarzyszące: 9. Przegląd Portfolio, spotkania, warsztaty i dyskusje
Wydarzenia towarzyszące wystawom Miesiąca Fotografii 2014 są integralną częścią Programu głównego festiwalu. Przez cały miesiąc będą się odbywać warsztaty i projekcje filmów oraz spotkania z artystami, także w ramach rozpoczętej w 2013 roku serii Spotkań mistrzowskich – niezwykłej okazji do poznania dorobku ciekawych twórców, dyskusji, wymiany doświadczeń, a być może nawet poznania tajników najwspanialszych sesji. W tegorocznym programie Wydarzeń towarzyszących tradycyjnie znajdzie się także – już po raz dziewiąty – Przegląd Portfolio, czyli niepowtarzalna okazją do spotkania i uzyskania cennych wskazówek od ekspertów. Rezultaty bywają spektakularne, z decyzjami o współpracy wystawienniczej czy wydawniczej włącznie.
12. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie otwiera nowy rozdział, zarówno dla samego wydarzenia, jak i Fundacji Sztuk Wizualnych. Ja i Tomek Gutkowski, dotychczasowy dyrektor festiwalu, zasiadając w Radzie Programowej – wraz z Wojtkiem Nowickim i Pawłem Szypulskim – aktywnie tworzymy strategię rozwoju Miesiąca Fotografii w Krakowie na nadchodzące lata. Nowości w formule festiwalu: rola Agnieszki Olszewskiej, udział zewnętrznego kuratora, Aarona Schumana, czy współpraca z projektującą identyfikację wizualną MFK2014 Pilar Rojo po bardzo dobrych latach z Edgarem Bąkiem – to dla nas ekscytujące zmiany
– opowiada Karol Hordziej, prezes Fundacji Sztuk Wizualnych, w latach 2005–2013 dyrektor artystyczny MFK, obecnie członek Rady Festiwalu.
Kurator: Aaron Schuman
Wystawy w ramach Programu Głównego:
Promieniowanie, kurator: Wojciech Nowicki, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na wystawie zostanie zaprezentowany zbiór zdjęć pochodzących z rozmaitych źródeł, fotografii będących narzędziem pomocniczym w różnych dziedzinach badań czy eksperymentów – na przykład przyrodniczych, chemicznych, genetycznych, patologicznych czy medycznych. Esej wizualny stworzony przez Nowickiego na ścianach galerii bada, w jaki sposób te zdjęcia – zestawione z innymi, zaskakująco podobnymi wizualnie, wykonanymi jednak (lub przywłaszczonymi w artystycznym geście) przez fotografów lub artystów posługujących się medium fotografii – zyskują nowe znaczenia.
Aaron Schuman, FOLK. Etnografia osobista, Muzeum Etnograficzne. Aaron Schuman, niezależny badacz, artysta i wydawca, jest autorem programu głównego festiwalu. Tworzyć go będzie 9 wystaw artystów średniego pokolenia. Wystawa FOLK. Etnografia osobista jest wystawą przygotowaną przez samego kuratora. Pradziadek Aarona Schumana, Franciszek Feret, urodził się w Galicji w 1878 roku. W 1900, jako dwudziestodwulatek, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Schuman nigdy nie poznał swojego przodka. Przed wizytą w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie niewiele też wiedział o polskiej tradycji i zwyczajach, pomijając kilka przepisów na tradycyjne polskie potrawy i kilka pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przygotowywana przez Schumana wystawa skupia się na badaniu zarówno regionalnego dziedzictwa kulturowego widzianego z perspektywy obcego wychowanego na innym kontynencie, jak i tego, jak jest ono reprezentowane i archiwizowane w Muzeum Etnograficznym. Historia rodziny kuratora odegra tu znaczącą rolę, a sama wystawa będzie nie tylko twórczą wypowiedzią, ale również reakcją na misję Muzeum Etnograficznego, według której muzeum ma być centrum refleksji i zrozumienia dla siebie i innych.