Clare Strand, Lektury dodatkowe, Kamienica Szołayskich. Lektury dodatkowe to wystawa prezentująca przekrój dotychczasowej twórczości Clare Strand – brytyjskiej artystki zajmującej się fotografią, wideo oraz instalacją. W Kamienicy Szołayskich będzie można zobaczyć zarówno zrealizowane projekty, jak i instalacje pokazujące metody jej pracy twórczej. Inspiracją dla wielu projektów Clare Strand są fotografie stworzone na potrzeby użytkowe – zdjęcia kryminalistyczne, obrazy wykorzystywane w instrukcjach czy paranaukowe materiały wizualne tworzone przez spirytystów. Stanowią one punkt wyjścia dla jej indywidualnych, pełnych poczucia humoru poszukiwań estetycznych. Jednocześnie Strand, bawiąc się zastanymi konwencjami, nieustannie podważa powszechne przekonanie, że fotografia pokazuje prawdę.
Trevor Paglen, Ostatnie obrazy, Galeria Starmach. Artysta, wraz z zaproszonymi ekspertami, dokonał wyboru 100 fotografii, tworząc zbiór – często niepozbawiony humoru – mający w swym pierwotnym założeniu stanowić próbę fotograficznego opisu świata. Projekt Paglena jest próbą zmierzenia się z ideą stworzenia całościowego opisu rzeczywistości za pośrednictwem fotografii. Artysta zadaje fundamentalne pytanie o sens tego rodzaju przedsięwzięć i bada mechanizmy stojące za próbami opowiadania historii za pomocą obrazów.
Walker Evans. Fotografia prasowa, MOCAK. Jest to projekt poświęcony mniej znanemu obliczu twórczości jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. W ramach wystawy David Campany poddaje analizie prace realizowane przez Evansa zarówno na potrzeby małych awangardowych wydawnictw, jak i uznanych pism w rodzaju Harper’s Bazaar, Vogue, Architectural Forum, Life czy Fortune. W wielu przypadkach był on nie tylko autorem zdjęć, ale również towarzyszącego im tekstu, sam dokonywał wyboru fotografii przeznaczonych do druku i projektował ich układ na stronie. Eseje fotograficzne Walkera Evansa są świadectwem tego, jak pracował i zarabiał na życie, jak potrafił dotrzeć do odbiorców, którzy nigdy nie zawitaliby do muzeum czy galerii sztuki i jednocześnie jak w tego typu projektach bronił swojej niezależności. Projekt Campany’ego to oryginalne studium biografii artysty i jednocześnie przykład alternatywnej metody uprawiania historii sztuki poprzez narrację wizualną.
Jason Fulford, Hotel Oracle. To hotel bez adresu. Jak sugeruje jego nazwa (Oracle to po polsku wyrocznia), przynależy raczej do porządku mitu niż codziennej rzeczywistości. Jest obiektem widmem pojawiającym się w różnych częściach świata – składają się na niego pokój hotelowy w Nowym Jorku, taras w Paryżu, piwniczka z winem w Mediolanie czy basen w Los Angeles.
Taryn Simon, Kolekcja obrazów, MOCAK. Metody badawcze i dogłębna kwerenda stanowią ważny element pracy twórczej Taryn Simon. Projekt Kolekcja obrazów, którego fragment będzie pokazany w ramach Programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie, został zainspirowany zbiorami New York Public Library. Artystka eksplorując to ogromne archiwum obrazów – zdjęć, pocztówek i plakatów – dokładnej analizie poddała rządzące nim reguły – sposoby klasyfikacji obrazów i metody ich katalogowania. Zestawiając z sobą zdjęcia ikoniczne i obrazy zupełnie anonimowe, pyta o hierarchie i kategorie nadawane materiałom, mające służyć ich pozornie neutralnemu opracowaniu.
Thomas Keenan i Eyal WeizmanDla niedoświadczonego oka wszystkie kości wyglądają podobnie – czaszki pozbawione są ekspresji i grymasów ludzkiej twarzy – piszą Thomas Keenan i Eyal Weizman w książce Mengele’s Skull (Frankfurt nad Menem, 2012), po czym porównują ślady, jakie życie odciska na ludzkim szkielecie do ekspozycji kliszy filmowej na światło. Praca, miejsce zamieszkania, sposób odżywiania, doświadczenie przemocy – wszystko to pozostawia znaki, na podstawie których specjalista jest w stanie stworzyć obraz życia danej osoby, odczytać jej osteobiografię (biografię szkieletu).
W 1985 roku w Brazylii ekshumowano zwłoki Josefa Mengele. Proces towarzyszący ich identyfikacji okazał się punktem zwrotnym w historii ścigania sprawców zbrodni przeciwko ludzkości. O ile wcześniej oskarżyciele polegali na dokumentach oraz zeznaniach świadków, w tym wypadku kluczowa okazała się analiza szczątków ludzkich oraz wykorzystanie fotografii i najnowocześniejszych technik obrazowania. Wystawa Estetyka forensyczna bada, jak, począwszy od identyfikacji zwłok Mengele, ludzkie kości – a w późniejszych latach także próbki DNA i zdjęcia satelitarne – zyskały status kluczowych dowodów w śledztwach związanych z ludobójstwem oraz zbrodniami wojennymi. Kuratorzy poszukują odpowiedzi na pytanie, jaką rolę techniki obrazowania i metody reprezentacji odgrywają w procesach dotyczących przestępstw oraz politycznie motywowanych aktów przemocy. Analizują także procedury i narzędzia wykorzystywane w kryminalistyce, a także wzajemne relacje nauki, polityki i mediów.
Sekcja Eksperymentalna:
W Bunkrze Sztuki zostaną zaprezentowane prace zrealizowane przez polskich artystów, w tym projekty przygotowane specjalnie na wystawę przez Łukasza Jastrubczaka, Igora Omuleckiego i Janka Simona. Pojawią się tam również – ujęte w formie wizualnego diagramu – pochodzące z całego świata obrazy wywodzące się z obszarów postrzeganych nieraz jako marginesy właściwej fotografii (fotografia niewidomych, bezkamerowa rejestracja obrazu oraz eksperymenty technologiczne z pogranicza nauk ścisłych). W przestrzeni galerii wydzielona zostanie także strefa działań performatywnych poświęconych różnym metodom wizualizacji wiedzy oraz próbom tłumaczenia przekazu werbalnego na wzrokowy.
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2014, Re:Search
Festiwal odbędzie się w dniach od 15 maja do 15 czerwca 2014 roku