Zapytany o to, co oznacza dla niego ojcostwo, reżyser odpowiedział: Mój ojciec zmarł 10 lat temu, ja sam zostałem ojcem pięć lat później. Tak jak zmieniła się moja pozycja na drzewie rodzinnym, tak zmieniło się moje zdanie na temat ojcostwa. Myślę, że będę się mu przyglądał w moich kolejnych filmach, aż może któregoś dnia znajdę odpowiedź.
Zapytany o zmiany, jakie według niego przechodzi w filmie główny bohater, Hirokazu Kore-eda odpowiedział: Nie jestem pewien, czy jego przemianę można uznać za dojrzewanie. Chciałem natomiast poprzez tę postać pokazać, że stawanie się ojcem to nie proces, który przechodzimy samodzielnie – to nasze dzieci czynią nas ojcami. Wierzę, że bohater dojrzewa do tej myśli.
Hirokazu Kore-eda – urodził się w 1962 roku w Tokio. Po uzyskaniu dyplomu Uniwersytetu Waseda w 1987 roku rozpoczął pracę w telewizji, gdzie zrealizował wiele nagradzanych filmów dokumentalnych. W roku 1995 jego fabularny debiut Maborosi, oparty na powieści Miyamoto Teru, przyniósł mu na festiwalu filmowym z Wenecji nagrodę za reżyserię. After Life z 1999 dystrybuowany był w ponad 30 krajach i przyniósł Kore-edzie międzynarodowe uznanie. Kolejny film – Distance – został wybrany do konkursu głównego festiwalu w Cannes, natomiast Dziecięcy świat z 2004 roku został nagrodzony na tym festiwalu za najlepszą rolę męską. Yagira Yuya stał się tym samym najmłodszym aktorem, który otrzymał to wyróżnienie. W 2006 roku, filmem Hana, reżyser postanowił zmierzyć się z kostiumową opowieścią o zemście, a w Ciągle na chodzie z 2008 opowiedział współczesną historię opartą o jego własne doświadczenia. Film ten cieszył się wielką popularnością na całym świecie. W 2009 roku Dmuchana lala zadebiutowała w sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes, a Życzenie z 2011 otrzymało nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w San Sebastian. Kore-eda jest również producentem filmów młodych reżyserów. Pomagał w powstaniu Kakuto Iseya Yusuke, który miał premierę na festiwalu w Rotterdamie w 2003 roku, Sway Nishikawy Miwy zadebiutowało w Cannes w 2006, a Ending Note: Death of a Japanese Salesman Sunady Mamiego było głośno dyskutowane w 2011 roku.
Jak ojciec i syn
Tytuł oryginalny: Soshite chichi ni naru
Reżyseria: Hirokazu Kore-eda
Scenariusz: Hirokazu Kore-eda
Muzyka: Takeshi Matsubara, Junichi Matsumoto, Takashi Mori
Montaż: Hirokazu Kore-eda
Zdjęcia: Mikiya Takimoto
Obsada: Masaharu Fukuyama, Machiko Ono, Jan Fubuki, Yôko Maki, Rirî Furankî, Shôgen Hwang
Japonia
Dystrybucja w Polsce: Gutek Film
W kinach od 13 czerwca 2014 roku