Od lat z powodzeniem eksperymentuje z fusingiem (gorące szkło, lub także szkło amerykańskie – technika stapiania w wysokich temperaturach, a następnie formowania i artystycznej obróbki różnych gatunków szkła, często z użyciem farb, szkliw, minerałów czy opiłków metali) łącząc go z elementami tradycyjnego witrażu.
(Ewa Witkowicz-Pałka – kurator wystawy)
Drugą pasją Wojciecha Kozioła jest malarstwo. Zdecydowanie preferuje abstrakcję, definiując proces twórczy jako przechodzenie przez etapy: absorpcji – kreacji – projekcji – ekspresji. Jego abstrakcyjne pejzaże, budowane w oparciu o harmonię barw, bliskie są estetyce malarstwa materii lat 50. ubiegłego wieku. Wychowany w grodzie Kopernika nie kryje fascynacji astronomią. Stąd asocjacje jego witraży z galaktycznymi perspektywami. O ile obrazy malowane tradycyjnie pędzlem na płótnie są dwuwymiarowymi pejzażami Ziemi, oddającymi jej fakturę, barwy i smaki, o tyle witraże ewokują pejzaże obcych mgławic i galaktyk.
Kwidzyńska ekspozycja witraży i malarstwa Władysława i Wojciecha Koziołów jest ich pierwszą wspólną wystawą. Po raz pierwszy zatem oglądający może na własny użytek podjąć próbę konfrontacji dokonań seniora Władysława z artystycznymi i technologicznymi poszukiwaniami juniora Wojciecha.
W dwóch wnętrzach ekspozycyjnych Muzeum w Kwidzynie zgromadzono łącznie 47 prac malarskich obu twórców, 41 witraży, 4 projekty witrażowe i 13 fotogramów. Wystawa czynna będzie do końca września bieżącego roku.
Ewa Witkowicz-Pałka – kurator wystawy
KOZIOŁ & KOZIOŁ
Malarstwo i witraż Władysława i Wojciecha Koziołów
Muzeum w Kwidzynie