W tym roku wśród atrakcji: spotkanie warsztatowe poświęcone pisaniu o dźwięku w filmie, przegląd kina kostarykańskiego, klasyki Hollywood w produkcji MGM. Gratką dla fanów Kubricka będzie film dokumentalny o Lśnieniu – Room 237. W sekcji Filmoznawca-filmowiec odbędzie się spotkanie z Piotrem Trzaskalskim. Podczas paneli dyskusyjnych nie zabraknie rozmów o dystrybucji, marketingu filmowym, kulturze produkcji.
Festiwal otworzy film Xaviera Dolana Mommy. Owdowiała kobieta wychowuje samotnie syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się tajemnicza sąsiadka – Kyla. To ona sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość. Nowy film młodego Kanadyjczyka uwiódł krytyków z całego świata, którzy zgodnie twierdzą, że Mommy to film dojrzały a zarazem młody, nowatorski, świeży, zanurzony w popkulturze, która zostaje tu przekuta w sztukę.
Drugiego dnia festiwalu odbędzie się Konkurs Etiud i Animacji. Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Nadesłano aż 80 filmów, spośród których do konkursu Głównego przeszło 7 etiud i 8 animacji. Różnorodność formalna i tematyczna to cecha charakterystyczna tegorocznej selekcji. Wśród etiud pojawi się dokument, komedia, film inspirowany dziełami Hanekego czy chłodny, praktycznie pozbawiony słów dramat. Nie zabraknie metafizyki, symbolizmu czy niejednoznaczności.
To jednak nie koniec atrakcji filmowych. Podczas 5.FKA widzów czeka podróż do Ameryki Środkowej. Podczas przeglądu kina kostarykańskiego organizowanego wspólnie z Ambasadą Kostaryki w Polsce oraz organizacją Unamos Culturas zaprezentowane zostaną najbardziej cenione produkcje tej kinematografii między innymi: Gestacion, Caribe w reżyserii Estebana Ramireza. Ciekawostką przeglądu będzie pokaz kostarykańskiego filmu niemego z 1930 r.
Z kolei wśród pokazów przedpremierowych znalazły się filmy z największych europejskich festiwali – Cannes, Wenecji, Berlina. Widzowie zobaczą między innymi Klub Jimmy’ego w reżyserii Kena Loach’a – prawdopodobnie ostatni film w filmowej karierze reżysera, czy We are the Best znakomicie znanego festiwalowej publiczności – Lucasa Moodysona, twórcy głośnego Fucking Amal.