W ramach tego cyklu odbędzie się również projekcja pełnej, nieocenzurowanej wersji Nimfomanki. To inteligentna i prowokacyjna opowieść o kobiecie, która postanowiła podporządkować życie poszukiwaniu rozkoszy i erotycznego spełnienia. Film z udziałem plejady gwiazd zawiera jedne z najodważniejszych scen i kreacji aktorskich w dziejach kina. To film, który jak żaden inny, podzielił widownię na entuzjastów i oburzonych przekroczeniem granic tego, co wolno pokazywać na ekranie.
Wielką gratką dla kinomanów będzie sekcja Ryczący lew. Złota era Hollywood. To przegląd amerykańskich klasyków, które zapisały się w historii światowego kina. Będzie to również okazja do przybliżenia widzom bogatej historii wytwórni Metro Goldwyn Mayer. Wśród filmów Drugstore Cowboy reż. Gus van Sant, Gracz reż. Robert Altman, Tańczący z wilkami reż. Kevin Costner.
Tegorocznym bohaterem stałej sekcji festiwalu, tj. Filmoznawca-filmowiec, będzie Piotr Trzaskalski. Zaprezentowane zostaną wszystkie wczesne projekty reżysera, ukazując w jaki sposób ukształtował się jego dzisiejszy styl i jak duży wpływ na jego twórczość ma wiedza teoretyczna zdobyta podczas studiów filmoznawczych. Odbędzie się również uroczysta premiera cyfrowej wersji Ediego z udziałem reżysera i twórców filmu. W ramach warsztatów Producent – twórca – dystrybutor odbędzie się spotkanie z Ireneuszem Grzybem i Aleksandrą Gowin.
O czym naprawdę jest Lśnienie? Opowieść o Holokauście, zagładzie Indian, próba zdemaskowania rządowej mistyfikacji jaką było lądowanie na Księżycu? Lśnienie Stanleya Kubricka po przeszło 30 latach po premierze nadal elektryzuje jego entuzjastów. Wynikiem tej fascynacji jest film wyreżyserowany przez Rodneya Aschera.
Twórca Room 237 zabiera widzów do krętych korytarzy hotelu Overlook, aby prześledzić ukryte wskazówki interpretacyjne, które Stanley Kubrick miał umieścić w swoim dziele. Pokój 237 to znakomity przykład, w jaki sposób na wielu poziomach można dokonywać interpretacji filmu, ale także w jaki sposób można uprawiać krytykę filmową w bardziej nowoczesnej formie, która sama w sobie staje się dziełem filmowym. Film miał swoją premierę w Sundance, pokazywany był również w Cannes. Na całym świecie zrobił gigantyczną furorę wśród widzów, nie znalazł się jednak w polskiej dystrybucji, dlatego pokaz na 5. FKA będzie wyjątkową możliwością do zobaczenia go na dużym ekranie.
Pełny program festiwalu znaleźć można na stronie organizatora
5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja
Od 9 do 12 października 2014 r.
Łódź