Twórczość
- 1990 – Rosyjska piękność (ros. Русская красавица) – powieść
- 1996 – Sąd Ostateczny (ros. Страшный суд) – powieść
- 1999 – Encyklopedia duszy rosyjskiej (ros. Энциклопедия русской души) – powieść
- 2004 – Dobry Stalin (ros. Хороший Сталин) – powieść
- 2012 – Akimudy (ros. Акимуды) – polskie tłumaczenie Michał Jegiełło – powieść
- 1980 – Życie z idiotą (ros. Жизнь с идиотом) – zbiór opowiadań
- 1997 – Mężczyźni (ros. Мужчины) – zbiór opowiadań i szkiców
- 2001 – Bóg X – zbiór opowiadań; polskie tłumaczenie Michał Jagiełło
- 2006 – Rosyjska apokalipsa – zbiór esejów i szkicw
- 2008 – Świat diabła (ros. Свет дьявола. География смысла жизни) – zbiór esejów; tł. Michał Jagiełło / (Cyt. za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Jerofiejew)
Piotr Sieklucki
Rocznik 1980; aktor i reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Zawodową karierę teatralną rozpoczął od nagrody aktorskiej na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi; przełomem w jego karierze stało się założenie w 2006 roku w Krakowie Teatru Nowego, prywatnego teatru, którego podstawowym celem jest promowanie młodych artystów i popularyzowanie nowych trendów w sztuce. Sieklucki zrealizował dotąd kilkanaście spektakli, które powstawały zarówno w Teatrze Nowym w Krakowie jak i na scenach w Kielcach, Wrocławiu czy Uljanowsku. Interesują go zarówno reinterpretacje tekstów klasycznych (Czechow, Witkacy, Gombrowicz), jak i literatura współczesna (Jerofiejew, Witkowski). Wszystkie spektakle Siekluckiego oparte są na prozie. Poza reżyserią zajmuje się również pracą kuratorską; w Teatrze Nowym, którego jest Dyrektorem, zrealizował kilka autorskich projektów, m.in. poświęconych współczesnej Rosji.
Otrzymał Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Krakowa, nagrodę aktorską Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, nagrodę Ministerstwa Kultury i Instytutu Teatralnego w konkursie na wystawienie dawnych dzieł literatury europejskiej, Grand Prix za Lubiewo – najlepszą prapremierę sezonu na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.
Wykładowca w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych. Felietonista Miasta Trunków, krytyk czystych wódek. Miasta Trunków, krytyk czystych wódek.
Tomasz Kireńczuk
Krytyk teatralny, dramaturg, kurator projektów artystycznych, dyrektor programowy krakowskiego Teatru Nowego. Absolwent dramatologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant w Instytucie Europeistyki UJ; przygotowuje rozprawę doktorską poświęcona dramaturgii teatralnej komunikacji w najnowszym teatrze; autor monografii poświęconej teatrowi włoskich futurystów (Od sztuki w działaniu do działania w sztuce. Filippo Tommaso Marinetti i teatr włoskich futurystów); wielbiciel Rzymu i Neapolu, kawy i koniaku. Wielokrotnie przebywający na stypendiach we Włoszech (m. in. w Rzymie i w Sienie); stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Rządu Republiki Włoskiej i Prezydenta Miasta Krakowa.
Łukasz Błażejewski
Scenograf, malarz, projektant, dyrektor kreatywny krakowskiego Teatru Nowego, doktorant krakowskiej ASP, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa wrocławskiej ASP. Dotychczas współpracował m.in. ze Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Dramatycznym i Ateneum w Warszawie, Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach. Wystawy indywidualne i zbiorowe m. in. we Wrocławiu, Krakowie, Orleanie i Paryżu. Staże w Institut d’arts visuels w Orleanie i w École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu. Wyróżniony stypendiami prezydenckimi miast: Głogowa, Wrocławia i Kielc.
Jarek Widuch
Aktor, performer, choreograf. Obecnie związany z Teatrem Nowym w Krakowie. Studiował na kierunku aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Z wyróżnieniem ukończył stypendium na wydziale aktorskim Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w Austrii. Na polskich scenach można było go zobaczyć 2011/12 w Czyż nie dobija się koni? J. Stuhr/W. Raźniak, 2013/14 w Transdyptyku A. Piotrowska oraz As You Like it B. Michaels oraz na deskach Teatru Nowego w Krakowie w Lubiewie P. Sieklucki. Za granicą zadebiutował w międzynarodowym zespole aktorskim Salzburger Festspielen w Austrii na scenie Felsenreitschule w produkcji Gawain w reżyserii Alvisa Hermanis. Badacz zagadnienia Mądrość ciała opierającego się na synergizmie ciała i głosu na podstawie techniki Alexandra, Feldenkreisa i Linklater w Polsce, W. Brytanii, Austrii i Niemczech. Pomiędzy próbami do spektakli a spektaklami lubi skakać przez wysokie przeszkody na koniach i pływać delfinem, na co dzień w swoim domu mistrz zdrowej kuchni oraz fanatyk aktywnego trybu życia.