Na zamówienie Komuny//Warszawa Öhrn przygotował projekt Bohaterowie przyszłości, którego tematem jest tożsamość młodego Polaka-Europejczyka i jego zapatrywanie na takie tematy, jak zróżnicowanie statusów społecznych, kwestia tolerancji i praktyczny wymiar teorii gender. Tematy te są istotne w kraju wyciągającym pierwsze poważne wnioski z rozpoczętej przed 25 laty transformacji ustrojowej, stojącym u progu zwrotu konserwatywnego. W jakim stopniu progresywne jest więc młode pokolenie?
Spektakl jest koprodukcją Komuny//Warszawa i Krakowskich Reminiscencji Teatralnych.
Artur Żmijewski, Igor Stokfiszewski, Msza
My, Polacy, jesteśmy podzieleni i skonfliktowani. Myślimy o sobie nawzajem z nienawiścią, z pogardą. Dzielą nas mury polityki i religii, sztuki i codziennego życia. Nie potrafimy znaleźć języka, który zasypałby przepaść pomiędzy nami, nie umiemy usiąść do wspólnego stołu tak, by ość niezgody nie stanęła nam w gardle.
Jedni poszukują ukojenia w kościele, inni w teatrze – świątyni sztuki. Jedni za przewodników mają kapłanów, drudzy artystów – duchownych bez sutanny. Jedni pomstują na teatr, sztukę jako ognisko moralnej zarazy, inni omijają kościoły – widząc w nich przybytki nienawiści.
Jesteśmy głusi na słowa św. Jana Pawła II: Nie możemy stanąć przed Chrystusem jako Panem dziejów tak podzieleni.
Msza jest wydarzeniem z porządku religii i teatru, które dziś stanowią o postawach wobec życia rozpowszechnionych wśród Polaków – tej katolickiej i tej świeckiej. Czy msza święta odprawiona przez artystów na scenie Narodowego Starego Teatru może nas zjednoczy? Czy rytuał, oddający cześć katolickiej wspólnocie, odprawiony w miejscu, oddającym cześć wspólnocie świeckiej, ma szansę dokona cudu przemienienia przepaści w pomost, sprawi, by runęły mury, byśmy siedli do wspólnej wieczerzy i wzajemnie karmili się okruchami miłości?
Czy Ten, który żyje i króluje na wieki wieków, potrafi jeszcze w mszy świętej dosłucha się prośby: nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem i doprowadź do pełnej jedności. Krakowska premiera Mszy już 12 października.
Krakowskie Reminiscencje Teatralne
Od 4 do 12 października 2014 roku
Stowarzyszenie Rotunda