Prezentowane na wystawie projekty, jak pod szkłem soczewki, znakomicie charakteryzują zarówno zmagania ideowe jak i wykonawcze w walce z trudnymi czasami oraz możliwościami ekonomicznymi ówczesnego inwestora – kościoła instytucjonalnego. Ilustrują tym samym walkę najcięższą dla projektanta – o zachowanie pierwotnej idei kształtującej formę, a w tym przypadku i ducha obiektu. Rzeczą godną podkreślenia jest fakt, iż praca nad projektami była prowadzona w zespołach dobranych współpracowników, których twórcza kreacja uzupełniała bogatą dokumentację o liczne warianty projektów przedstawianych do zaopiniowania ówczesnym władzom kościelnym i cywilnym.
Śledząc wielowariantowość rozwiązań projektowych, do każdego niemal obiektu znajdujemy bogatą ikonografię – szkice i rozwiązania równoważne, poszukujące, optymalne.
Wybrane do prezentacji obiekty stanowią zaledwie ułamek z kilkudziesięciu projektów sakralnych zaprojektowanych na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego i całego kraju przez zespoły pod kierunkiem Adama Marii Szymskiego. Nieliczne z nich doczekały się realizacji zgodnie z założeniami projektowymi, a tylko pojedyncze zostały właściwie wykończone materiałowo. Każdy ma natomiast czytelną ideę, która została zapisana na etapie pierwszych szkiców Autora.
Wystawa została przygotowana przez Katedrę Architektury Współczesnej, Teorii i Metodologii Projektowania na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Kontrawersja
Od 22 listopada 2014 r. do 11 stycznia 2015 r.
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
Wrocław