W drugiej sali zaprezentowane są dzieje Krowodrzy jako dzielnicy w latach 1910–2014, począwszy od uroczystości włączenia 11 gmin i stworzenia Wielkiego Krakowa. Wydruk umowy przyłączeniowej z zapisem zachowania nazwy Krowodrza po wieczne czasy i zdjęciem pierwszej Rady Miasta Krakowa, w skład której wchodzili przedstawiciele włączonych gmin, jest z jednej strony znakiem świadomości i chęci zachowania tożsamości, a z drugiej konieczności zmian. Kolejne zmiany granic dzielnicy zaznaczone są na planach Krakowa oraz poprzez zachowane lub stylizowane tabliczki z budynków. Wydruk planu Krakowa zawiera kolorowo zaznaczone podziały, odzwierciedlając zmiany granic wsi i dzielnicy. W czasie ponad stu lat Krowodrza zmieniła swój charakter z przedmieść z tradycjami ogrodniczymi na rozwiniętą, zurbanizowaną, przemysłową dzielnicę Krakowa z urzędami i osiedlami mieszkaniowymi. W okresie poszczególnych podziałów dzielnicowych zmieniał się charakter zabudowy z wiejskich drewnianych chałup na wille, kamienice i osiedla blokowisk. Powstawały liczne nowoczesne budowle, takie jak szpitale, zakłady przemysłowe oraz budynki sakralne. Dawną Krowodrzę przypominają nieliczne krzyże i kapliczki, a kontrastują z nimi nowoczesne kościoły. Zmiany te pokazują odpowiednio dobrane fotografie tych samych miejsc z różnych okresów. Natomiast życie codzienne przedstawiają rodzinne pamiątki – zdjęcia, dokumenty i przedmioty codziennego użytku. XIX wiek to także rozwój szkoły gminnej – najstarsza wzmianka o szkole przy Towarzystwie Szkolnym parafii św. Szczepana pochodzi z 1812 roku. Po jej likwidacji i zburzeniu kościoła to gmina ponosiła koszty utrzymania nauczycieli i budynku. Interesującą historię ma ta najstarsza na Krowodrzy szkoła (obecnie nr 36), w której zachowały się kroniki oraz dokumenty od 1910 roku, a wcześniejsze w Archiwum Narodowym w Krakowie. W XX wieku powstały kolejne szkoły, a obecnie działają i podstawowe, i średnie, i wyższe.
W sali na piętrze pokazana jest specyfika Krowodrzy – ogrodnictwo. Krowodrza z rolniczo-ogrodniczej wsi zmieniła się w przedmieście zaopatrujące w warzywa Kraków, Śląsk, a nawet inne miasta austriackie i niemieckie. Przywiązanie mieszkańców do tradycji ogrodniczej przedstawiają fotografie na tle szklarni, wykonywane w najważniejszych momentach życia. Wystawa prezentuje też zdjęcia z wystaw ogrodniczych, ogrodnicze pisma, dyplomy, artykuły, odznaczenia i tym podobne dokumenty świadczące o zaangażowaniu ludności w tę dziedzinę pracy. Zachowały się także zdjęcia ze żniw oraz interesujący talerz żniwny. W sali zaaranżowana jest również przestrzeń pracy ogrodników – szklarnia i zagony z roślinami – gdzie odnaleźć można ich narzędzia pracy: kosę, grabie, widły, żarna, nieckę, przetak, miarki do zboża, planet, grace czy motyki. Będzie można też posłuchać wspomnień i opowieści ogrodniczych z nagranych wywiadów z przedstawicielami krowoderskich rodzin.
Aby ukazać przekształcanie się ogrodniczej gminy w przemysłową dzielnicę, przedstawiona jest Fabryka Czekolady działająca na Krowodrzy do początku XXI wieku. Na tym terenie słodki przemysł powstał jako Fabryka Czekolady A. Piasecki, a później zakłady Cukiernicze Wawel.
Obok pracy zaprezentowane są różne formy wypoczynku Krowodrzan, takie jak majówki, wycieczki, wyjazdy na Bielany czy kuligi. Specyficzną grupą był tak zwany Klub Starych Kawalerów, który przypominają zarówno zdjęcia, jak i dyplomy.
Zwierzyniec zaprasza – Krowodrza
Od 21 listopada 2014 roku do 8 marca 2015 roku
Dom Zwierzyniecki w Krakowie
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa