Archetyp – świadomość wyzwolona przez przedmiot to wystawa fotografii Alicji Kołodziejczyk. Artystka zawodowo zajmuje się projektowaniem stron internetowych i fotografią reklamową. Zdjęcia prezentowane w Galerii Ring w Legnicy pokazują zupełnie inną stronę autorki.
Jeżeli w ciągu dnia nie zrobię czegoś związanego z fotografią, to czuję, jakbym zaniechał czegoś niezbędnego dla mojej egzystencji, na przykład zapomniał się obudzić. Jestem przekonany, że przypadek, który spowodował, że zostałem fotografem, uczynił moje życie w ogóle możliwym.
Richard AvedonFotografia nie służy tylko do kopiowania i utrwalania rzeczywistości, ale także do opowiedzenia o przemijaniu, kruchości i śmierci.
Ivan Pinkava
Alicja Kołodziejczyk urodziła się, mieszka i pracuje w Jeleniej Górze. Fotografia była ważna w jej życiu od dzieciństwa. Zawodowo zajmuje się nią od 5 lat. Jej pasją jest fotografowanie martwej natury. Jest absolwentką Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii. Od roku 2012 realizuje projekt Martwe Natury w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Równocześnie tworzy autorski cykl zatytułowany Archetyp – świadomość wyzwolona przez przedmiot. Jest członkiem Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii. Jej styl charakteryzuje się świeżym i twórczym wykorzystaniem światła i kontrastów, a także dbałością o detale, które pozwalają jej tworzyć obrazy z charakterem.
O swojej twórczości mówi tak:
Tworzę oszczędne czarno-białe inscenizowane portrety przedmiotów o charakterze fotografii pamiątkowej. Moje martwe natury łączą klasykę z nowoczesnością, chcę aby były wieloznaczne i niepokojące. Fotografuję przedmioty współczesne, ale nie nowe, przedmioty które mają swoje historie, prawie zawsze nadszarpnięte zębem czasu, często bliskie mi z jakiegoś osobistego powodu.
Przeważnie są to przedmioty nietypowe, niepokojące. Szukam w nich symboli, wydobywam je za pomocą inscenizacji i charakterystycznego światła.
W moich pracach nie ma narracji, nie chcę opowiadać historii. Jest obiekt i światło. Mimo estetycznego wymiaru fotografii jestem daleka od tego co uznajemy za piękne. Chcę pokazać, że świat jest mroczny, a zarazem nieskończenie fascynujący.