Naświetlone slajdy przez Łagockiego są pozbawione późniejszej ingerencji w obraz (w tamtych czasach nie istniały komputery). Obrazy powstawały w momencie naciśnięcia spustu migawki, po wcześniejszym przygotowaniu koncepcyjnym, przeanalizowaniu kadru i wykorzystaniu środków dostępnych na miejscu (światło lub jego brak, wykorzystanie płaszczyzn koloru, fragmentów architektury etc.), a następnie użyciu odpowiednich materiałów światłoczułych do naświetlenia. Cała wystawa jest ubocznym i niewielkim fragmentem twórczości prof. Zbigniewa Łagockiego.
(Maria Pyrlik)
Zbigniew Łagocki (1927–2009), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych fotografów polskich XX wieku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracował jako architekt w Polsce i w Szwajcarii. Od 1957 roku należał do ZPAF. Był członkiem Photographic Society of America. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1967 roku zdobył złoty medal na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo za cykl zdjęć Aerotica. Był przewodniczącym komisji artystycznej FIAP. W 1972 roku otrzymał tytuł Honoraire Excellence FIAP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Niepce’a. Był współorganizatorem (wraz ze Zbigniewem Dłubakiem) znaczących ekspozycji: Wystawa Fotografii Subiektywnej (1968) i Fotografowie Poszukujący (1971). Od 1977 roku wykładał fotografię na krakowskiej ASP. W 1994 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Był twórcą pierwszej Katedry Fotografii w Polsce na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Spuścizna Zbigniewa Łagockiego liczy kilkadziesiąt tysięcy negatywów. Składają się na nią tematy: Piwnica pod Baranami, portrety znanych ludzi (artystów, muzyków, aktorów), akty, zdjęcia z podróży (Francja, Hiszpania, Meksyk, Norwegia, Szwajcaria, Kaukaz, Włochy), zdjęcia z przedstawień teatralnych (Teatr Stary, Teatr Ludowy, Teatr Bagatela, Teatr w Tarnowie), zdjęcia zespołu Śląsk, fotografie Krakowa na przestrzeni lat, różnych miejsc w Polsce i wiele innych cykli, które stanowią część artystyczną Profesora (Aerotica, Body building, Dotknięcia).
dr Maria Pyrlik
Kuratorka wystawy: Katarzyna Kowalska
Zbigniew Łagocki, Pozdrowienia z Muszyny!
Wernisaż: 12 grudnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 17 stycznia 2015 roku
Galeria Stara
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18
Łódź