O wyjątkowości Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt świadczy przede wszystkim jego publiczność: jej liczebność, zróżnicowanie wiekowe, wierność, zaangażowanie, ciekawość i otwartość są najlepszym świadectwem, jakie można wystawić organizatorom festiwalu […].
Anna R. Burzyńska, Zdolność do patrzenia
Sens formuły festiwalu Kontrapunkt kształtowały jego kolejne edycje prawie zawsze inaczej i pozostaje on wciąż ruchomy. Zawsze dało się wyodrębnić przeważnie dwa, niekiedy trzy, rzadko cztery nurty, związane nie tyle z gatunkiem, ile ponadhistoryczną koncepcją sztuki teatralnej, jej funkcją i adresatem. Co ważne, nie były to jednak nurty przeciwstawiające się sobie w świadomej rywalizacji ni polemice, lecz raczej niezależne, odrębne, nieraz wręcz bezkrytycznie zapatrzone w siebie, bez potrzeby konfrontacji, a tym bardziej dialogu z pozostałymi.
Piotr Michałowski, Znikający (kontra)punkt widzenia, czyli metakrytyczne wyznania spóźnionego recydywisty
Jeżeli warto wspominać dawne boje o Kontrapunkt, to także w jego historię trzeba wpisać tę wygraną bitwę programu modernizującego rzeczywistość, idącego śmiało, czasem bardzo ryzykownie naprzeciw wyzwaniom czasu. […] Dzisiejszy kształt Kontrapunktu ‒ imprezy ważnej w życiu teatralnym Polski ‒ jest, jak sądzę, istotnym wkładem osób, które tego dokonały, w szczeciński bilans dwudziestu pięciu lat wolnej Polski.
Zenon Butkiewicz, Festiwal gwiazd – Kontrapunkt, czyli bitwa pod Muzami
Kontrapunkt otwiera sezon festiwalowy w Polsce. To pierwsze, mocne uderzenie teatralne.
Agnieszka Koecher-Hensel, Niech no tylko zakwitną magnolie…
Jury tegorocznego festiwalu:
Knut Ove Arntzen – norweski krytyk teatralny i wykładowca. Profesor Uniwersytetu w Bergen (Section for theatre studies at the Institute for Cultural Studies and Art History), wykładał m.in. w Niemczech, Belgii i na Litwie. Był konsultantem naukowym w Bergen International Theatre. Uczestniczył w wielu międzynarodowych konferencjach poświęconych współczesnemu teatrowi. Autor licznych publikacji zajmujących się współczesnymi zjawiskami i nurtami teatralnymi.
Anna Augustynowicz – jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, od 1992 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego w Szczecinie, założycielka sceny Malarnia. Jako pierwsza konsekwentnie wprowadzała na polskie sceny młodą dramaturgię poruszającą ważne problemy społeczne. Reżyseruje spektakle w teatrach w całym kraju. Za działalność artystyczną otrzymała wiele nagród, w tym przyznaną po raz pierwszy nagrodę im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru w 2014 roku.
Burkhard C. Kosminski – niemiecki reżyser i aktor, studiował reżyserię i aktorstwo w Lee Strasberg Theatre Institute oraz William Esper Studio w Nowym Jorku. Jest dyrektorem artystycznym w Nationaltheater Mannheim oraz dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu Internationale Schillertage. Reżyserował m.in. w Düsseldorfer Schauspielhaus w Düsseldorfie, Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie i Marilyn Monroe Theatre w Los Angeles. Za działalność artystyczną otrzymał wiele nagród.
Anna Lewanowicz – menedżerka kultury, zarządza międzynarodowymi festiwalami teatralnymi w Krakowie i Wrocławiu: Krakowskimi Reminiscencjami Teatralnymi; Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Świat Miejscem Prawdy; Brave Festival – Przeciw Wypędzeniom z Kultury. Członkini zarządu the Festival Academy z siedzibą w Brukseli i grupy programowej plenarnego spotkania IETM (International Network for Contemporary Performing Arts) w Krakowie, stypendystka sieci ISPA International Society for Performing Arts z siedzibą w Nowym Jorku oraz japońskiej Saison Foundation. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jacek Wakar – krytyk teatralny, dziennikarz, autor recenzji teatralnych i filmowych. Jest szefem Redakcji Publicystyki Kulturalnej II Programu Polskiego Radia, jurorem Warszawskiej Premiery Literackiej, wcześniej kierował działem kultury w Przekroju oraz Dzienniku. Stały współpracownik czasopism: Więź, Teatr, Wprost oraz kanału telewizyjnego TVP Kultura.
50. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt
Od 17 do 26 kwietnia 2015 roku
Szczecin