W swoim projekcie Dychotomia gniazd georgia Krawiec podejmuje losy Śląska i jego mieszkańców od lat 70. XX wieku oraz obrazuje dramatyczny rozłam społeczności tego regionu, spowodowany falą masowej emigracji do Republiki Federalnej Niemiec, jaka miała miejsce w tym czasie. Proces ten prowadził do podziału rodzin, rozdzielając małżonków, rodziców od dzieci, dziadków od wnuków oraz rodzeństwa. Członkowie rodzin żyli w dwóch różnych politycznych systemach, w dwóch państwach, w różnych kulturach i obszarach językowych, co przede wszystkim – do momentu obalenia Żelaznej Kurtyny – stanowiło próbę stabilności więzów rodzinnych.
Wizerunki Dychotomii gniazd zostały utrwalone w domowym, kuchennym otoczeniu, więc w kontekście zawsze asocjowanym z ciepłem rodzinnym. Fotografie powstały za pomocą archaicznego medium fotograficznego pozbawionego soczewki, aparatu otworkowego, camery obscury, które wymagało od portretowanych długiego, medytatywnego wyciszenia w trakcie naświetlania. Samotność tych braci i sióstr po jednej i drugiej stronie granicy jest dla widza czytelniejsza dzięki prezentacji prac w stereoskopach, aparatach, które pozwalają odwiedzającemu na wyjście z sytuacji galeryjnej i przeniesienie się w intymny świat portretowanych.
Ute Lindner pokazuje prace z serii Jestem jeszcze w swoim domu, które odnoszą się do historii rodziny jej matki, pochodzącej z Dolnego Śląska. Tytuł pochodzi od ostatnich słów poety Gerharta Hauptmanna, który w czerwcu 1946 – podobnie jak matka artystki, która miała wówczas jedenaście lat – musiał opuścić Śląsk, ale umarł, absolutnie nie chcąc opuścić swego domu. Prace koncentrują się wokół tematu utraty tożsamości, wokół pytania, z czego buduje się uczucie, nazywane małą ojczyzną. W czasie wypraw badawczych wraz z matką i córką Ute Lindner skontaktowała się z właścicielami domu swej prababci i sportretowała rodzinę. Innym aspektem prac artystki są krajobrazy Karkonoszy i historie związane z mistyczną postacią ducha gór, Liczyrzepą. Realizacje prac są wielkoformatowymi kolażami cyjanotypiami na płótnie z Dolnego Śląska, prezentowanymi w formie instalacji. Cyjanotypia jest starą techniką fotograficzną, pozwalającą zapisać obrazy na tkaninie jako niebieskie wspomnienia.
Wystawa Dylematy tożsamości / Identitatsdilemmata. georgia Krawiec i Ute Lindner
Wernisaż 17 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 17 kwietnia do 10 maja 2015 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu