- Kafka sulla spiaggia – DaCru Dance Company (Włochy)
Stary człowiek, tak szczery jak dziecko, który rozumie i mówi językiem kotów i chłopiec, tak dojrzały jako mężczyzna. Oboje w biegu, jeden ucieka od przestępstwa a drugi, jak nastoletni Edyp, od przepowiedni. Spektakl DaCru jest i o tym i o czymś dużo więcej.
Kafka nad morzem jest taneczną transpozycją dzieła Haruki Murakamiego, jasnej wizjonerskiej i zaczarowanej podróży, gdzie bohaterowie i objawienia podążają za sobą nigdy nie docierając do najgłębszej istoty, która pozostaje nieosiągalną tajemnicą.
Projekt wytańczenia książki sam w sobie już jest podróżą; ale tańczyć Kafkę nad morzem to prawdziwy przywilej, taki jaki zwykle odczuwamy w towarzystwie tajemniczej duszy Murakamiego, która oświetlona i jasna, pomiędzy tymi wszystkimi niezwykłymi bohaterami decyduje się umieścić koty, niezapomniane stworzenia, które często potrafią skraść ludziom całą uwagę. Tak więc ze stron na scenę…
DaCru Dance Company Kafka sulla Spiaggia („Kafka nad morzem”)
Wolna transpozycja prozy Haruki Murakamiego
Hip Hop Theatre
Pomysł i reżyseria: Marisa Ragazzo
Choreografia: Marisa Ragazzo i Omid Ighani
Muzyka-montaż: Omid Ighani
Projekt światła: Gabriele Termine
Organizacja: Alessandra Pagni
- What the body does not remeber? – Ultima Vez (Belgia)
Zadziwiający debiut Wima Vandekeybusa i Ultima Vez w 1987 roku wprawił w zdumienie ówczesny świat tańca. Vandekeybus, a także kompozytorzy Thierry de Mey i Peter Vermeersch, otrzymali w Nowym Jorku prestiżową nagrodę Bessie za to „brutalne zderzenie tańca i muzyki: niebezpieczny krajobraz walki przedstawiony w What the Body Does Not Remember. Dwadzieścia pięć lat później przedstawienie znów wyrusza na światowe tournée z nową obsadą. Pierwotna choreografia Vandekeybusa balansuje na wąskiej krawędzi między przyciąganiem a odpychaniem. Czasem mamy do czynienia z konfrontacją między parą tancerzy, miedzy dwiema grupami, między tancerzami a muzyką, czy między tancerzami a frapującymi układami. Ale przez cały czas jest to eksplozja agresji, lęku i zagrożenia. Spektakl przeszedł już do historii tańca, ale także dziś wart jest obejrzenia.
Kiedy oglądam ten spektakl, znów odczuwam całą zawartą w nim pierwotną pasję i energię. Miałem wtedy całkowicie dość całego tego estetyzmu, tego „udawania”. Pragnąłem surowych emocji, siły fizycznej, odwagi. Dziesiątki lat później we wznowieniu spektaklu What the Body Does Not Remember wciąż rzucamy kamieniami. Dla mnie jest to nie tylkodowodem na to, jak wiele jest możliwe, ale także, że to co możliwe, może trwać – mówi Wim Vandekeybus.
Reżyseria: Wim Vandekeybus
Wykonawcy: Jorge Jauregui Allue, Germán Jauregui Allue, Pavel Mašek, Guilhem Chatir, Eddie Oroyan, Aymara Parola, Revé Terborg, Claire Lamothe, Léa Dubois
Oryginalna muzyka: Thierry De Mey & Peter Vermeersch
Zespół Ultima Vez założony został w 1986 roku jako zespól i organizacja Wima Vandekeybusa – choreografa, reżysera i filmowca. Od samego swego powstania Ultima Vez rozwija intensywnie swą działalność jako zespół tańca współczesnego z siedzibą w Brukseli i we Flandrii.
III edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego „KRoki”
Od 17 do 24 maja 2015 roku
Małopolski Ogród Sztuki
Kraków