- Współczesna Portugalska Grafika Projektowa – wystawa
Taras na dachu CSW / Od 13 maja do 31 sierpnia 2015 roku
Współczesna portugalska grafika projektowa to zestaw prac bardzo różnorodnych i rozproszonych po wielu skoligaconych z dizajnem dyscyplinach. Nowoczesne liternictwo autorstwa Dina dos Santosa – skondensowane w pionowych, przypominających plakaty, kompozycjach – doskonale uzupełnia zestaw prac młodego lizbońskiego twórcy Paulo Freitasa, który prezentuje silnie zindywidualizowaną, typografizującą grafikę wydawniczą. W eksperymentach przestrzennych studia R2, które z pewnością można porównać z praktyką austriackiego wizjonera Stefana Sagmeistera, widzimy potrzebę przekraczania przypisanych grafice projektowej ograniczeń przestrzennych i materiałowych.
Na podobnym biegunie, aczkolwiek nieco bardziej klasycznie, działają artyści ze studia FBA z Coimbry. Ich aranżacje przestrzenne związane z wydarzeniami galeryjnymi czy nowocześnie rozumiane identyfikacje wizualne, są bardzo sprawnymi i przejrzystymi komunikatami projektowymi. Natomiast Atelier Maga to bardzo energetyczna, odwołująca się zarówno do tradycji (artyści szczególnie upodobali sobie estetykę lat 70.), jak i do formalno-typograficznego eksperymentu, grupa trzech dizajnerów z Lizbony. Ekspresyjne, konwulsyjnie ukształtowane plamy barwne, eklektycznie rozumiana typografia i sporadyczne tchnienia konstruktywizmu to główne cechy działalności tego teamu. Całość prezentacji uzupełniają konceptualne eksperymenty studia Letra, reprezentującego filozoficzne podejście do samego procesu projektowania; manualne, surowe kompozycje Bráulio Amado i świeże, odnoszące się do klasycznej typografii prace João Nevesa.
- Ślad – Sebastian Kubica – wystawa plakatów w basenie performerów
Parter CSW / Od 13 maja do 14 czerwca 2015 roku
Fenomen polskiej szkoły plakatu jest znakomitym świadectwem uznania dorobku sztuk wizualnych naszego kraju. Jak każdy istotny trend, ma swoich uczniów, kontynuatorów i – jak twierdzą niektórzy – pogrobowców. Fascynacja tym zjawiskiem widoczna jest w pracach Sebastiana Kubicy. Słowo ślad – zawarte w tytule wystawy – wydaje się w pełni oddawać ekspresyjny, pełen kontrolowanej energii styl Sebastiana Kubicy. W przestrzeni wyznaczonej ramami dzieła artysta zostawia nam swój mocny sygnał i znika. Zostajemy z pracami, które w syntetycznej formie dotykają tematów aktualnych dla naszej współczesności oraz zaskakują liryzmem, przenikliwością, a nierzadko humorem.
- Type Directors Club – 2014 Annual Awards – wystawa
3 piętro CSW / Od 13 do 31 maja 2015 roku
Wystawa prezentuje wybór projektów nagrodzonych w 60. międzynarodowym konkursie na najlepsze prace typograficzne, organizowanym przez Type Directors Club. TDC to stowarzyszenie założone w 1946 roku, którego celem jest promowanie wybitnych przykładów grafiki użytkowej i stanie na straży zachowania najwyższych standardów jej jakości. Organizacja co roku ogłasza dwa konkursy: jeden na najlepsze zastosowanie krojów pisma w projektowaniu graficznym, i drugi – na najlepiej zaprojektowane czcionki. Nagradza w nich projektantów i liderów w dziedzinie typografii – wiodących reprezentantów zawodu oraz dyrektorów artystycznych wydawnictw. Wyróżnione w konkursie projekty – przygotowane przez artystów z całego świata – charakteryzują się ogromną różnorodnością. Dosłowność i bezpośredniość przekazu miesza się tu z zastosowaniem metafory, żartu czy ironii; kompozycje oparte na czystej typografii sąsiadują z tymi, w które wplecione zostały elementy figuratywne; projekty opracowane w graficznym kontraście czerni i bieli, uzupełniają te, wprowadzające aspekt koloru.