Już po raz siódmy z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na odbywający się w ramach Święta Wolności festiwal Wyłącz system. Festiwal będzie okazją, by nie tylko przyjrzeć się historii, roli i skutkom cenzury w PRL, lecz również zadać pytania dotyczące dzisiejszych granic wolności. Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk został zlikwidowany 25 lat temu, ale czy wolność słowa w systemie demokratycznym jest – i czy powinna być – nieograniczona? A jeśli ulega ograniczeniom – to kiedy, dlaczego i w jakim zakresie? Jak to wygląda z perspektywy ludzi kultury, sztuki, mediów, użytkowników Internetu? O tym wszystkim będzie można porozmawiać w trakcie Spotkań ocenzurowanych, których gośćmi będą artyści, dziennikarze, publicyści, pisarze, fotograficy i muzycy.
Program dopełnią wycieczki piesze i rowerowe, m.in. śladami dawnych „niepokornych” kin studyjnych oraz jednej z najstarszych polskich wytwórni filmowych.
Tradycyjnie wydarzeniem kulminacyjnym obchodów będzie Fiesta, w tym roku pod tytułem Cenzura bez pazura. Imprezę wyreżyseruje Adam Sajnuk. 5 czerwca w murach Teatru WARSawy organizatorzy spróbują odtworzyć euforyczną atmosferę po wygranych wyborach 4 czerwca 1989 i jednocześnie za pomocą skeczy, działań performatywnych i teatralnych, estradowej konferansjerki, piosenek i etiud filmowych pokażą – przy zachowaniu atmosfery radosnej Fiesty – krótką historię cenzury od czasu PRL aż do dziś.
PROGRAM
Spotkania „ocenzurowane”
- Film i polityka (cenzura w filmie)
23 maja (sobota), godz. 17.00, DSH (ul. Karowa 20)
Gość: Andrzej Wajda
Prowadzenie: Tomasz Raczek
Punktem wyjścia do rozmowy będzie Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego i rozwiązanie Zespołu Filmowego X Wajdy. Będzie można zobaczyć ocenzurowane fragmenty słynnego filmu Bugajskiego. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu Przesłuchanie (godz. 19.00).
- Poprawność w kadrze (cenzura w fotografii)
25 maja (poniedziałek), godz. 19.00, Bar Studio (PKiN)
Goście: Anna Brzezińska-Skarżyńska (red. nacz. PAP Foto), Wojciech Druszcz (fotoreporter i fotograf, pracował m.in. dla „Magazynu Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Polityki”), Maciej Jeziorek (fotograf, fotoreporter, współzałożyciel agencji Napo Images, związany Polską Agencją Fotografów FORUM), Marcin Kapica (fotoedytor, pracował m.in. dla tygodników „Przekrój” i „Wprost”)
Prowadzenie: Adam Mazur (historyk i krytyk fotografii, magazyn „Szum”)
Jaki wpływ miała cenzura na pracę fotoreportera w PRL? Kto dziś dyktuje warunki wolnym mediom? Czym jest autocenzura?
- Chcemy być sobą! (cenzura w muzyce)
26 maja (wtorek), godz. 19.00, Bar Studio
Goście: Krzysztof Grabowski (Dezerter), Mirosław Pęczak (socjolog), Paweł „Kelner” Rozwadowski (Izrael i Deuter)
Prowadzenie: Marcin Kusy (Polskie Radio Jedynka)
O wpływie cenzorów na pracę muzyków i autorów tekstów, o cenzurze obyczajowej przed i po 1989, subkulturach w latach 80. W programie pokaz fragmentów teledysków oraz filmu Historia Polskiego Rocka. Wydział śledczy IPN Jarocin.
- Cenzura pod piórem (cenzura w prasie i literaturze)
1 czerwca (poniedziałek), godz. 19.00, Bar Studio
Goście: Jacek Żakowski („Polityka”, kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas), Tomasz Wołek (dziennikarz i publicysta), Michał Ogórek (dziennikarz, satyryk, felietonista „Gazety Wyborczej”)
Prowadzenie: Ewa Wanat (red. nacz. RDC Polskie Radio)
Jaki wpływ miała cenzura na pracę dziennikarza w PRL? Kim byli cenzorzy przed 1989 rokiem, a kim są dzisiaj? Czy autocenzura chroni, czy ogranicza naszą wolność?
- My filmujemy naród (cenzura w filmie)
2 czerwca (wtorek), godz. 18.00, DSH
Goście: Anna Szczepańska (reżyserka filmu My filmujemy naród), Marcel Łoziński (reżyser)
Prowadzenie: dr Marcin Durbas (Ośrodek Kultury Francuskiej UW)
Pokaz filmu dokumentalnego Anny Szczepańskiej, dotyczącego relacji między twórcami a władzą z perspektywy polskiej kinematografii przed 1989. Przed pokazem rozmowa z reżyserką.
- Wolność w sieci? (cenzura w Internecie)
3 czerwca (środa), godz. 19.00, Bar Studio
Goście: Katarzyna Szymielewicz (prawniczka, Fundacja Panoptykon), Kamil Śliwowski (trener edukacji medialnej, Fundacja Panoptykon; autor bloga otwartezasoby), Jan Kapela (pisarz, publicysta „Krytyki Politycznej”)
Prowadzenie: Ewa Siedlecka („Gazeta Wyborcza”)
Współpraca: Fundacja Panoptykon.
Czym jest wolność w dobie telefonii komórkowej, wszechobecnego monitoringu i Internetu? Jak chronić się w sieci przed Wielkim Bratem i jakie są granice naszej wolności w Internecie? Czy w imię bezpieczeństwa powinniśmy zrezygnować z prawa do prywatności?