Kampania „Przeżyjemy w teatrze”. Satyryczne rysunki
Dzień Teatru Publicznego oraz „Bilet za 250 groszy” poprzedzi kampania zewnętrzna, której jednym z elementów będą satyryczne rysunki, nawiązujące do obchodów jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Autorami prac są czołowi polscy rysownicy – Marek Raczkowski, Andrzej Wieteszka, Janek Koza, Artur Krynicki, Rafał Szczepaniak, Mikołaj Małek, Magda Wolna i Przemysław „Trust” Truściński.
Rysownikom nie narzucano formy prac, a temat sformułowano ogólnie. Wszystkie rysunki łączy to, że komentują rzeczywistość za pomocą „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia. Stąd hasła: „Moje życie seksualne to monodram”, „Współczesny lans to jakaś farsa”, „Fanatyzm to dramat”, „Twoje rodzinne spotkania to jakiś dramat?” i inne, w których „język teatralny” splata się z codziennością.
Poetyka rysunków oraz charakter są bardzo różne. Niektóre odwołują się do konkretnych sytuacji społecznych z ironią, inne – utrzymane w poważnym tonie – wskazują na problemy społeczne we współczesnym świecie. Wybrane prace pojawią się na ulicach polskich miast w połowie maja. Kolejne powrócą jesienią – przy okazji finału obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.
Kampania „Przeżyjemy w teatrze”. Murale
Od 22 maja w Warszawie a od 28 maja we Wrocławiu oglądać będzie można teatralne murale, które powstają z okazji jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Warszawski projekt stanowi interpretację towarzyszącego obchodom hasła „Przeżyjemy w teatrze”. Autorem tego muralu jest Jakub Woynarowski. Obraz wrocławski, którego twórcami są Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski, odwołuje się z kolei do roli teatru w życiu społecznym.
Murale Jakuba Woynarowskiego oraz wrocławskiego kolektywu „Dwa zeta” stanowią część kampanii „Przeżyjemy w teatrze” oraz akcji „Bilet za 250 groszy” (23 maja 2015). Ma ona na celu nie tylko popularyzację teatru i walkę z mitem o jego niedostępności i elitarności. Odmienne koncepcje estetyczne obu projektów oraz sięgnięcie po estetykę streetartową podkreślają interdyscyplinarność współczesnego teatru i ukazują go jako miejsce żywe – nawiązujące bezpośredni kontakt z widzem.
Hasło „Przeżyjemy w teatrze” ma przypominać, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie, to właśnie teatr jest miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości. Poddając świat twórczemu przetworzeniu, aktywnie podejmuje wyzwania stawiane przez współczesność. Jest miejscem inspirującym, kształtującym postawy społeczne i estetyczne, pozwalającym na wypracowanie wspólnych wartości.
Dzień Teatru Publicznego | Bilet za 250 groszy
23 maja 2015 roku
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Warszawa