Festiwal Teatralny Inne Sytuacje przedstawia panoramę teatru, którego nie znamy, a znać powinniśmy. Teatru zjawiskowego, poszukującego, akcentującego przede wszystkim obecność człowieka – aktora na scenie, uznającego ciało za podstawowe narzędzie aktorskie. Na Innych Sytuacjach zobaczycie teatr daleki od źle pojmowanej „widowiskowości”, teatr unikający epatowania nowinkami technicznymi. To będzie faktycznie „inna sytuacja” na scenie i w sercach widzów.
Na festiwalowej scenie mogliśmy oglądać już takie grupy jak duński Odin Teatret, niemiecko-rosyjskie Derevo, Stowarzyszenie Teatralne Chorea, poznański Teatr Porywacze Ciał, warszawskie Studium Teatralne czy wrocławski teatr Pieśń Kozła.
Twórcy festiwalu od początku zaznaczają, że chcą sięgać do dziedzictwa teatru laboratoryjnego, żywego, unikającego zbędnej dekoracji: „Chcemy, by ten festiwal akcentował przede wszystkim obecność człowieka – aktora na scenie. Uważamy, że podstawą teatru nie jest obecność na scenie scenografii, zapożyczeń środków multimedialnych, źle pojętej widowiskowości, epatowanie nowinkami technicznymi, ale aktor – człowiek” – mówi dyrektor programowy IS, Andrzej Stróż. Warto dodać, że Inne Sytuacje są metaforyczną kontynuacją bydgoskich Off Prezentacji Teatralnych z lat 90., które stały się jedną z najwyżej cenionych marek teatru alternatywnego w Polsce.
Bydgoski festiwal jest też miejscem subtelnej i niekonwencjonalnej edukacji teatralnej. Zaczyna się ona już podczas spektaklu i idzie dalej poprzez uczestnictwo w wykładach, pokazach filmów dokumentalnych i warsztatach, kończąc na bezpośrednich rozmowach z artystami. Inne Sytuacje są też areną konfrontacji poglądów na temat współczesnej sztuki i kultury, zarówno lokalnej, jak i krajowej, ale też europejskiej i światowej. Twórcy Innych Sytuacji chcą, by ze zderzenia prezentowanych w Bydgoszczy, ważnych zjawisk teatralnych, na oczach odbiorców wyłonił się obraz obecnej kondycji teatru, oraz głównych tendencji i kierunków tej sztuki.
O poprzednich edycjach festiwalu pisano, że przyniosły do Bydgoszczy inną rzeczywistość teatralną. „Dzięki Festiwalowi Inne Sytuacje poznałam wspaniały, niezwykły, wprost nieprawdopodobny teatr” – pisała jedna z bloggerek teatralnych. „To były naprawdę inne sytuacje, zupełnie odmienny teatr od tego, który znałam do tej pory. Dopiero teraz zrozumiałam Grotowskiego…” – napisała internautka.
Inne Sytuacje 2015
Podczas tegorocznej, 5. Edycji Innych sytuacji zobaczymy siedem spektakli. Zaproszone teatry zagrają na scenie Miejskiego Centrum Kultury (organizator festiwalu), na dwóch scenach w Teatrze Polskim oraz w plenerze, na Starym Rynku w Bydgoszczy. Spektakle zostaną uzupełnione o wykłady, pokazy filmów dokumentalnych, warsztaty aktorskie, warsztaty krytyki teatralnej oraz koncerty.
Nową jakością, którą wprowadzają Inne Sytuacje jest oddanie „duchowego patronatu” nad całą edycją, jednemu teatrowi. To on stanowi o osi programowej festiwalu. W tym roku rolę tę przejmie OPT Gardzienice, grupa uważana za jedno z najważniejszych i najbardziej oryginalnych zjawisk polskiego i światowego teatru. Takie rozwiązanie pozwala organizatorom na oddanie należnego miejsca ważnym dla teatru i kultury grupom teatralnym, które w sposób twórczy przyczyniają się do rozwoju światowego teatru współczesnego. Chodzi też o zwrócenie szczególnej uwagi na ich zjawiskowość, często odmienność, i bezkompromisowość. Gardzienice zaprezentują podczas festiwalu dwa spektakle i poprowadzą wspomnianą, czterodniową sesję warsztatową zakończoną pokazem. Pobyt Gardzienic podczas wydarzenia to również możliwość obejrzenia filmów dokumentujących pokazy legendarnych spektakli grupy, a także trening aktorski i sesje warsztatowe.
Poza nimi zobaczymy na scenach festiwalowych Teatr K.T.O., Stowarzyszenie Teatralne Chorea, Figurentheater Wild&Vogel (Niemcy), Ultima Vez (Belgia) i inne.
Festiwal Inne Sytuacje 2015
Od 24 do 29 maja 2015 roku
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy