Jakub Zuckerman / „W kubku kawy – ty” (Lublin)
21 czerwca 2015 roku
Jakub Zuckerman – pieśniarz, tłumacz i autor tekstów. Student I roku dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z początku Puławianin, potem Lubelak, teraz Krakus. Stale szuka swojego miejsca na świecie. W swoim repertuarze oprócz własnych piosenek, umieszcza także autorskie tłumaczenia utworów Jaromira Nohavicy. Mimo młodego wieku, artysta ma na swoim koncie wiele osiągnięć i nagród, m.in.: III miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Literackiej „Jesień z poezją”, II miejsce na III Jesiennym Konkursie Poezji Śpiewanej “Na strunach poezji” czy I miejsca na II Lubelskim Przeglądzie Poetyckim „Strojne w biel”. Jest też laureatem Festiwalu im. Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Duszą.
Łukasz Jędrys / „Zielone pojęcie” (Olsztyn)
21 czerwca 2015 roku
Łukasz Jędrys – wykonawca piosenki, tekściarz, gitarzysta. Zaczynał od muzykowania na ulicy, przez wiele lat zjeżdżając wszystkie większe starówki i deptaki w kraju. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na festiwalach piosenki. Jego teksty dotykają kwestii miejsca człowieka w XXI w., wszystko szczerze – na podstawie własnych doświadczeń i spostrzeżeń. Nie budzi go nawet dziesięć zsynchronizowanych budzików. Nie potrafi znaleźć sobie jednej stylistyki – występuje w skrajnych często projektach muzycznych od mocnego rocka począwszy, przez reggae, rap, folk, blues, na szantach skończywszy. Wciąż powraca jednak do piosenki z tekstem, na której się wychował i która uosabia dla niego to, co najważniejsze.
Joanna Kaczmarek / „Przyjdę do siebie”, (Wrocław)
22 czerwca 2015 roku
Joanna Kaczmarek – wrocławska wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka. Jej pierwszy muzyczny projekt – „Przyjdę do siebie” stanowi efekt inspirujących spotkań, pouczających rozmów, namiętnych dyskusji oraz zbieranego z otwartymi na oścież uszami i sercem doświadczenia.
Joanna Kaczmarek zdecydowanie podąża własną drogą, nie przejmując się stylistycznymi ramami. Jako skrzypaczka, poszukuje nowych kontekstów i zastosowania dla klasycznego instrumentu, który czasem lirycznie i słodko dopełnia krajobraz jej utworów, innym zaś razem dysonansem „wchodzi jej w głos”
„Przyjdę do siebie” to zarówno utwory nowoczesne, rytmiczne, zabarwione elektroniką, jak i delikatne, niemal ascetyczne brzmienia. Kompozycje powstawały do tekstów pisanych i darowanych na przestrzeni lat przez Karolinę Słyk oraz Darię „Tamwim” Ujejską. Wyjątkiem jest tytułowy utwór, skomponowany do niezwykle poruszającego tekstu Agnieszki Osieckiej. Autorski program dopełniają utwory polskich twórców, m.in. Grechuty, Osieckiej, Przybory – odczytane i opracowane na nowo.
Halla Nordfjörd / „The Bridge” (Islandia)
22 czerwca 2015 roku
Halla Nordfjörd pochodzi z Islandii, tam się wychowała, ale kilka lat temu przeniosła się do Kopenhagi, gdzie podjęła studia aktorskie. Tam też obecnie mieszka i pracuje. Halla gra i śpiewa proste, piękne piosenki na gitarę i wokal. Artystka wydała, w grudniu 2014 r., debiutancki album zatytułowany „Bridge”. Zebrała pozytywne recenzje w prasie islandzkiej, polskiej i europejskiej. Gdy przyleciała po raz pierwszy do Polski, nikt do końca nie wiedział, czego się spodziewać po jej występach. Ostatecznie wszędzie grała dla pełnych sal kameralnych klubów. Jej druga wizyta w Polsce pokazała, jakie jest zainteresowanie Islandką.
Kinga Suchora – Poefonia / „Papilarnymi drogami” (Lublin)
23 czerwca 2015 roku
Poefonia – sami nazywają siebie, lubelskim tworem muzyczno-słownym, zajmującym się piosenką autorską z nurtu poezji śpiewanej – „chcą oswajać trudne uczucia, a słowa ugłaskiwać”. Poefonia powstała w 2012 roku i ma swój początek przy Bursie Szkół Artystycznych w Lublinie. Biorą udział w licznych festiwalach piosenki artystycznej – na „Wschodach” w 2014 r. zdobyli pierwsza nagrodę, dzięki czemu podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpili z pełnym autorskim recitalem. Natomiast podczas minionej edycji „Metamorfoz Sentymentalnych” zostali zdobywcami trzeciej nagrody.
Hubert Bojarski / „Obraz przeszłości” (Warszawa)
23 czerwca 2015 roku
Hubert Bojarski – autor utworów z gatunku piosenki literackiej, „wychowany” na poezji Jacka Kaczmarskiego i Jacka Kowalskiego. Prozaik i poeta, specjalizujący się w krótkich formach z pogranicza fantastyki i political fiction. W Lublinie wystąpi z koncertem piosenek autorskich, nawiązującym zarówno w stylistyce, jak i tematyce, do słynnego programu Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego – „Muzeum”. Utwory wchodzące w skład programu opowiadają o ważnych wydarzeniach i postaciach z historii rodzimej i powszechnej – od starożytności do współczesności. Utwory utrzymane są w konwencji piosenki literackiej, charakterystycznej dla Jacka Kaczmarskiego czy Włodzimierza Wysockiego. Są to piosenki własne, zarówno w sferze tekstowej, jak i muzycznej.
FILM
22 czerwca | „Step Across the Border”
Sala kinowa, godz. 15.30
90 min./ produkcja 1987-90
- Scenariusz i reżyseria Nicolas Humbert & Werner Penznel
- Kompozycja i wykonanie muzyki: Fred Frith i przyjaciele
- Muzycy: Fred Frith, Joey Baron, Ciro Battista, Iva Bittová, Tom Cora, Jean Derome, Pavel Fajt, Eitetsu Hayashi, Tim Hodkinson, Arto Lindsay, René Lussier, Haco, Kevin Norton, Bob Ostertag, Zeena Parkins, Lawrence Wright, John Zorn i wielu innych
„Step Across the Border” to film-legenda, nagrodzony jako najlepszy dokument na European Film Awards 1990 oraz wybrany w 2000 przez krytyków „Cahiers du cinéma” do setki najważniejszych w historii kina. Dokument był kręcony w latach 1987–90 w Japonii, Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Ten wielostronny portret Freda Fritha – awangardowego gitarzysty, kompozytora i improwizatora został stworzony przez Wernera Penznela – niegdyś muzyka rockowego – i Nicolasa Humberta – poetę malarza i filmowca. Po „Step Across the Border” Frith częstokroć pisał ścieżki dźwiękowe do późniejszych produkcji twórców swojego portretu.
SPOTKANIE
23 czerwca | Spotkanie z Jerzym Satanowskim
Prowadzenie: Gabriel Menet
Sala Czarna, godz. 16.00
Jerzy Satanowski – kompozytor i aranżer, a także reżyser teatralny, juror wielu konkursów i festiwali, znawca piosenki poetyckiej. Jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów zajmujących się muzyką filmową, teatralną i telewizyjną. Jako kompozytor muzyki teatralnej zadebiutował w 1972 kompozycjami do spektaklu „Trucizna, miłość i śpiew” do tekstów Edwarda Stachury.
Od tego czasu napisał muzykę do ponad trzystu spektakli dla krajowych teatrów dramatycznych. Pracował na wszystkich najpoważniejszych polskich scenach, współpracował z legendarnymi twórcami, cieszył przyjaźnią i szacunkiem Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachury, Jonasza Kofty. Skomponował ogromną liczbę piosenek śpiewanych m.in. przez Edytę Geppert, Ewę Błaszczyk, Stanisławę Celińską, Krystynę Jandę, Zbigniewa Zamachowskiego, Mariana Opanie, Piotra Fronczeskiego.
Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki słów”
Od 20 do 23 czerwca 2015 roku
Centrum Kultury w Lublinie