Już 16 września Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprezentuje wystawę czasową Walczące Miasto 1939–1945. Tematem przewodnim ekspozycji będzie dzieło i tworzący go ludzie, którzy walczyli o niepodległość bez broni w ręku – w ramach cywilnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego w Krakowie. Celem przedsięwzięcia jest uświadamianie odbiorcom, że wojsko, czyli Armia Krajowa, nie byłoby w stanie wypełniać powierzonych mu zadań, gdyby nie zaplecze społeczne i polityczne.
Wystawa prezentuje przede wszystkim losy konkretnych postaci, osób, których postawa zasługuje na upamiętnienie. Wielu mieszkańców Krakowa, mimo śmiertelnego zagrożenia ze strony okupanta niemieckiego, miało odwagę i siłę do samoorganizowania się. Był to przykład społeczeństwa obywatelskiego, tak bardzo ważny dla funkcjonowania państwa demokratycznego.
Ekspozycja ukazuje również różnorodność poglądów politycznych i ideologicznych osób budujących struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Nie było bowiem łatwo, mimo wspólnego wroga, znaleźć przy takich różnicach płaszczyznę porozumienia. Czas pokazał jednak, że było to możliwe, a spoiwem była wola wywalczenia suwerennego i wolnego państwa oraz troska o społeczeństwo.
Także dziś obserwujemy, że spuścizna walki o niepodległość w latach okupacji jest żywa. Umacnia patriotyzm, dumę z własnej historii i pomaga zrozumieć sens społecznego zaangażowania. Przykłady tego można będzie można również znaleźć na wystawie, w jej ostatnim segmencie opowiadającym o dniu dzisiejszym.