Przedstawienie sylwetek osób, które były zaangażowane w konspirację w Krakowie, przybliży historię ich działalności społecznej. Przypomniane zostaną wątki z życia działaczy podczas służby legionowej w czasie I wojny światowej, walki o granice niepodległego państwa polskiego, okres II Rzeczpospolitej, a przede wszystkim czas okupacji. Na zakończenie dokonane zostanie podsumowanie losów aktywistów po 1945 roku, jakie były ich postawy wobec władzy ludowej oraz jak ta władza się z nimi obchodziła.
Najważniejszą częścią wystawy są jeszcze nigdy niepokazywane publicznie fotografie, artefakty i archiwalia znajdujące się w zbiorach prywatnych i rodzinnych dotyczące konkretnych postaci. Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi szopkę wykonaną w więzieniu Montelupich przez działacza Stronnictwa Narodowego, członka konspiracyjnego Krakowskiego Komitetu Międzypartyjnego, zamordowanego przez Niemców w KL Auschwitz, Tadeusza Surzyckiego. Znajdą się tu również pamiątki po działaczu Stronnictwa Ludowego, Stanisławie Mierzwie, skazanym w tzw. procesie szesnastu w Moskwie w 1945 roku.
Wśród eksponatów na wystawie znajdą się: maszyna do pisania używana do podrabiania dokumentów przez szefa Kierownictwa Walki Cywilnej, Tadeusza Seweryna ps. „Socha”, liczne archiwalia i unikatowe fotografie po Stanisławie Czapkiewiczu ps. „Sprężyna”, szefie wywiadu zgrupowania „Żelbet” AK w Krakowie, który dostarczał materiały wywiadowcze dla Cywilnych Sądów Specjalnych czy też po Janie Kowalkowskim ps. „Halszka”, który wykonywał wyroki śmierci na konfidentach Gestapo w Krakowie.
W ramach wystawy będzie można zaznajomić się z podziemną prasą tamtego czasu oraz eksponatami i fotografiami ilustrującymi między innymi działalność Okręgowej Delegatury Rządu RP na Kraj, tajne nauczanie, samopomoc, podziemne sądownictwo, podziemie polityczne, Radę Pomocy Żydom (Żegota) czy funkcjonowanie radiostacji Wisła, która służyła do komunikacji między Krakowem a Londynem.
Walczące Miasto 1939–1945
Od 16 września 2015 roku do 21 lutego 2016 roku
Wernisaż: 16 września 2015 roku
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa