„Dobry fotograf musi czytać twarz jak książkę, musi wyłapać wszystko to, co znajduje się między wersami, musi czuć i rozumieć formę, aby oddać jej ducha poprzez światło i cień. Zbliżyć do siebie ludzi – to dla mnie najwartościowsze zadanie fotografii” – pisała Gisèle Freund (1908–2000), jedna z najciekawszych fotografek XX wieku, autorka ikonicznych portretów pisarzy, poetów i artystów ubiegłego stulecia. Wystawę 280 sławnych zdjęć jej autorstwa zobaczymy w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Już po raz kolejny MNK włącza swoją aktywność w wielkie święto literatury, jakim niewątpliwie stał się Festiwal Conrada. Tym razem powodem jest nie tylko chęć współpracy z szacownymi organizacjami, ale również fakt, że oferujemy Publiczności wystawę fotografii – a oba te rodzaje sztuki, fotografia i literatura, pozostają niezmiennie w kręgu zainteresowań naszego Muzeum – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.
Gisèle Freund urodziła się w 1908 roku w Berlinie. Studiowała socjologię na uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem u takich sław jak Karl Mannheim i Theodor Adorno. W 1931 roku wyjechała do Paryża, by pisać doktorat. Gdy w 1933 roku Hitler przejął władzę w Niemczech, z uwagi na swoje żydowskie pochodzenie Gisèle Freund zdecydowała się zostać we Francji. Tam spotkała Adrienne Monnier, wydawczynię i właścicielkę legendarnej księgarni Maison des Amis des Livres, wokół której w latach 20. i 30. XX wieku skupiała się francuska literacka awangarda. Dzięki przyjaźni z Monnier Freund poznała i sfotografowała najważniejszych pisarzy ubiegłego stulecia.
W 1940 roku, gdy Niemcy zajęli Paryż, fotografka uciekła na południe Francji, a później, dzięki pomocy argentyńskiej pisarki Victorii Ocampo, udało jej się przedostać do Ameryki Południowej. Tam pozowali jej do zdjęć wybitni poeci José Luis Borges i Pablo Neruda, natomiast w Meksyku, gdzie mieszkała przez pewien czas, zaprzyjaźniła się z artystami Fridą Kahlo i Diego Riverą.
Po zakończeniu wojny fotografka wróciła do Francji , gdzie nadal zajmowała się portretowaniem twórców.
Pierwsza wielka wystawa prac Gisèle Freund miała miejsce w 1968 roku w Musée d’art moderne de la ville de Paris, w roku 1991 paryskie Centrum Pompidou przygotowało jej retrospektywę, którą odwiedziło ponad 400 tysięcy widzów. Artystka zmarła w 2000 roku w Paryżu.