Zorganizowana w 2014 roku w Berlinie wystawa Gisèle Freund. Sceny fotograficzne i portrety, która w Krakowie ma swoją drugą odsłonę, ukazuje tę twórczość z rozmaitych perspektyw. Kuratorzy wystawy spojrzeli na dorobek artystki na nowo, niejako jej oczami. Postaci, które ją interesowały i z którymi była silnie związana, fotografowała tak, by ukazać ich życie i pracę, w sposób zdradzający jej instynkt reporterki – za którą się uważała. Te liczne – przypadkowe, prześwietlone, często dotychczas nieznane fotograficzne sceny z codziennego życia sław – składają się na swego rodzaju scenorys, w którym tworzące go pojedyncze portrety wydobywają różnorodne aspekty opowieści. Reportaże i portrety Gisèle Freund, które zwykle postrzegane są jako oddzielne obszary twórczości, zdają się przenikać wzajemnie.
280 barwnych i czarno-białych fotografii układa się w 14 rozdziałów. Punktem centralnym są osobowości świata literatury, wśród nich André Malraux i delegaci na Pierwszy Międzynarodowy Kongres Pisarzy w Obronie Kultury w Paryżu w 1935 roku: Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre, James Joyce, Vladimir Nabokov, Virginia i Leonard Woolfowie, André Breton, Pablo Neruda.
Po raz pierwszy można zobaczyć wykonane przez Gisèle Freund zdjęcia Waltera Benjamina, uzupełnione w tym rozdziale wystawy o faksymile listów wymienianych przez tych dwoje paryskich imigrantów oraz inne wybrane dokumenty z Archiwum Waltera Benjamina w berlińskiej Akademie der Künste. Kolejne rozdziały poświęcone zostały m.in. reportażom, np. z paryskiej biblioteki z 1937 roku czy wykonanym w 1950 roku, do dzisiaj fascynującym, ujęciom Evy Peron, które wywołały dyplomatyczny skandal.
Wszystkie pokazywane w ramach wystawy fotografie są odbitkami ekspozycyjnymi wykonanymi przez Réunion des musées nationaux – Grand Palais (RNM-GP) w Paryżu i Nova Concept w Berlinie według slajdów, negatywów i oryginalnych prac z Archiwum Gisèle Freund znajdujących się w IMEC w Paryżu.
Tekst: Katarzyna Bik
Gisèle Freund. Sceny fotograficzne i portrety
Od 22 października 2015 roku do 24 stycznia 2016 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny