Mark Lawrence Schrad, Imperium wódki. Pijana polityka od Lenina do Putina
Przekład: Aleksandra Czwojdrak
Premiera: październik 2015 roku
Czy Związek Sowiecki stałby się światowym supermocarstwem, gdyby nie wódka? W jaki sposób pijana polityka w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przyczyniła się zarówno do upadku komunizmu, jak i do problemów zdrowotnych społeczeństwa? Jak Kreml mógłby pokonać przeszkody związane z nadużywaniem wysokoprocentowego alkoholu i doprowadzić do dobrobytu społecznego, gospodarczego oraz demokracji?
Schrad wnikliwie przygląda się XX- i XXI-wiecznemu państwu rosyjskiemu, w którym słynny trunek uzupełnia skarbiec i umożliwia manipulowanie ludem. Oglądanie historii Rosji przez pryzmat butelki z wódką pomoże zrozumieć, dlaczego „kwestia alkoholowa” pozostaje istotna dla rosyjskiej polityki na najwyższym szczeblu także i dziś – blisko stulecie po załatwieniu tej sprawy w nieomal wszystkich innych nowoczesnych państwach. Dostrzeżenie niszczycielskiej siły dziedzictwa politycznego wódki i zmierzenie się z nią jest być może największym wyzwaniem politycznym, przed jakim stoi obecne pokolenie przywódców Rosji, a niewykluczone, że i następne.
Janet M. Hartley, Syberia. Historia i ludzie
Przekład: Joanna Gilewicz
Premiera: listopad 2015 roku
Rozciąga się na powierzchni większej niż Stany Zjednoczone i Europa. Kraina skrajności. Ekstremalne są tu warunki klimatyczne i odległości do pokonywania. Zupełnie różni pod względem etnicznym są ludzie, którzy zamieszkują Syberię od czterystu lat. Autorka odkrywa historię tego ogromnego rosyjskiego pustkowia i opowiada o życiu jej mieszkańców – zarówno dobrowolnych osadników, jak i ludzi, którzy jako więźniowie zostali skazani na przymusową pracę w kopalniach Gułagu.
Hartley snuje barwną opowieść o losach Syberii, począwszy od pierwszych wypraw kozackich awanturników na „Sybir” pod koniec XVI wieku poprzez zsyłki przestępców i więźniów politycznych w czasach sowieckich aż po losy dzisiejszych ubogich Rosjan i przedsiębiorców szukających lepszego życia na bogatej w ropę północy. W przywoływanych przez autorkę ludzkich historiach i fascynujących studiach przypadków jeden z najbardziej niedostępnych rejonów świata staje się bardziej ludzki, a życie codzienne w „krainie pustki” okazuje się niezwykle bogate.
Polskiego czytelnika mogą szczególnie zainteresować losy Polaków zsyłanych w różnych okresach na Syberię. Często byli oni naukowcami i jednymi z pierwszych badaczy tego regionu, przyczyniającymi się do jego lepszego poznania, a dzięki spisywanym przez nich wspomnieniom możliwe było poznanie ekstremalnych warunków, w jakich zmuszeni byli egzystować i pracować. Syberia oferuje zatem możliwość spojrzenia na epizody z historii własnego kraju z zupełnie nowej perspektywy oraz poszerzenia wiedzy na temat Rosji dawnej i współczesnej.
Jesienne nowości Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego
David Eimer, Z dala od cesarza. Podróże po obrzeżach Chin
Michael Booth, Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych
Mark Lawrence Schrad, Imperium wódki. Pijana polityka od Lenina do Putina
Janet M. Hartley, Syberia. Historia i ludzie
Październik i listopad 2015 roku