Ikony współczesnej architektury, dzieła najlepszych architektów i biur projektowych z całej Europy, realizacje, które trwale zmieniły oblicza dzisiejszych miast. Ponad 3 tysiące takich budynków prezentuje wystawa Made in Europe inaugurująca program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wystawę uzupełnia ekspozycja Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award 2015.
Made in Europe to wyjątkowa opowieść o ostatnich 25 latach europejskiej architektury. Wystawa podsumowuje historię nagrody Mies van der Rohe Award, najważniejszego wyróżnienia Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej, przyznawanej od 1988 roku przez Fundację Mies van der Rohe w Barcelonie. W tym konkursie nie ma ograniczeń w zakresie skali lub funkcji obiektów. Od wielkich założeń architektonicznych do kameralnych realizacji – wszystkie dotychczasowe edycje uwzględniały domy prywatne, budynki użyteczności publicznej, muzea i instytucje kulturalne, obiekty sportowe, założenia służące edukacji i ochronie zdrowia, a także utrzymane w wielkiej skali projekty infrastruktury i systemów transportowych. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wszystkie przyczyniają się do kształtowania miast oraz są dowodem istotnego wkładu europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych, technologii i ekologii.
Wystawa w imponujący sposób zestawia ze sobą blisko 150 modeli budynków wyróżnionych nagrodą główną, nagrodą specjalną dla młodych architektów i realizacji wpisanych na tak zwaną krótką listę kwalifikującą do finału oraz wizualizacje około 3 tysięcy projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 roku. Wśród nich są tak znane obiekty, jak słynna stacja kolejowa Waterloo w Londynie zaprojektowana przez biuro Nicolas Grimshaw & Partners i nagrodzona głównym laurem w 1994 roku, charakterystyczna obła bryła londyńskiego wieżowca 30 St Mary Axe zaprojektowana przez Normana Fostera, finalistka edycji w 2005 roku, hiszpańskie Muzeum Sztuki Współczesnej MUSAC – projekt zespołu Mansilla + Tunon Arquitectos wyróżnione główną nagrodą w 2007 roku, nowatorski budynek Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo, zaprojektowany przez biuro Snohetta i nagrodzony w 2009 roku, czy też hala koncertowa Harpa w Reykjaviku – nagrodzony w 2013 roku projekt Hennig Larsen Architects. W zestawieniu modeli znajdują się też dwie polskie realizacje zakwalifikowane do ścisłego finału nagrody w 2013 roku – żelbetowa konstrukcja przystanku tramwajowo-kolejowego przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu, zaprojektowana przez Zbigniewa Maćkowa (Pracownia Projektowa Maćków), a także gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach autorstwa koszalińskiej pracowni HS99.
Wszystkie prace nominowane do konkursu w ciągu minionych 25 lat są prezentowane w postaci dokumentacji projektowej zorganizowanej w obszerną bazę danych – szkiców, zdjęć, planów, map i informacji, eksponowanych na 160 metrach materiału rozpiętego na metalowej konstrukcji. Komentarzem do wystawy są także filmy zrealizowane przez Fundację Mies van der Rohe, które stanowią rodzaj multimedialnego przewodnika po ekspozycji: pokazują proces jej tworzenia, selekcji materiałów w archiwum fundacji oraz koncepcję odtworzenia osi czasu, na której umiejscowiono wszystkie projekty. Prezentację uzupełniają wywiady z laureatami nagrody głównej i specjalnej, wypowiedzi organizatorów oraz zestawienie statystyczne przedstawiające geograficzne rozmieszczenie wszystkich zgłaszanych projektów.
Made in Europe to jedno z głównych wydarzeń Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 (15–17 stycznia 2016 roku). Dotychczas wystawa prezentowana była jedynie podczas ostatniego Biennale w Wenecji w Palazzo Michiel oraz w Szanghaju w ramach programu Shanghai Urban Space Art Season 2015 (SUSAS). Częścią wrocławskiej odsłony Made in Europe jest prezentacja projektu European Identity, stanowiącego próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury. Włączając się w towarzyszącą projektowi debatę, zapraszamy również na spotkania i dyskusje z projektantami wyróżnionych w konkursie obiektów zrealizowanych w Polsce.