Twórczość Huberta Hilschera obejmuje wybitne projekty ponad 300 plakatów, 150 książek oraz liczne logotypy. To trzecia odsłona wystawy. Wcześniej była pokazywana w Muzeum Plakatu w Wilanowie i Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim. Zapowiadają ją plakaty autorstwa Leszka Hołdanowicza.
Hubert Hilscher (1924–1999) należał do grona najbardziej prominentnych grafików projektowych, których twórczość nadała kształt polskiej plastyce nowoczesnej. Jednocześnie w środowisku uzyskał wysoką pozycję autorytetu, zarówno w sensie moralnym, jak i artystycznym. W latach 1949–1955 odbył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Tadeusz Kulisiewicza. Jednak nie grafika warsztatowa stała się jego zawodową pasją.
Po studiach związał się z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym (WAG), gdzie następnie w latach 1961–1970 pełnił funkcję dyrektora artystycznego. W latach 1959–1961 opracowywał graficznie czasopismo „Przegląd Kulturalny”. Od 1962 roku jako dyrektor artystyczny rozpoczął pracę w legendarnym dwumiesięczniku „Projekt” (opracował 140 numerów). Ze stanowiska zrezygnował w stanie wojennym, w 1983 roku.
W latach 1965–1980 był członkiem Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, a w latach 1965–1978 pełnił funkcję wiceprezydenta. Był autorem ok. 300 plakatów, głównie do wystaw i imprez muzycznych, w tym kilkunastu projektów do kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Do kanonu polskiego plakatu należy także seria jego kreacji osnutych na idei cyrku.
Wystawa jest pierwszą w tej skali prezentacją dorobku artystycznego Huberta Hilschera. Składać się na nią będą plakaty projektowane przez artystę , począwszy od lat 50. aż po schyłek XX wieku. Przypomnienie sylwetki Hilschera stanowi również pretekst do podsumowania całokształtu jego dorobku w formie kompletnego katalogu prac, co stanowi cenny wkład do wiedzy o polskim projektowaniu graficznym 2 poł. XX wieku.
Fragmenty tekstu do wystawy prezentowanej w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Hubert Hilscher, Plakat
Od 11 marca do 3 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 11 marca 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Irena Przymus
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń