Wieczór autorski – Sławomir Shuty
12 maja 2016 roku
Krowoderska Biblioteka Publiczna, Filia 4, ul. Sienkiewicza 2
Sławomir Shuty – polski prozaik, fotograf i reżyser. Wstęp na spotkanie wolny.
Spotkanie z Katarzyną Enerlich
13 maja 2016 roku, godz. 17.00
Nowohucka Biblioteka Publiczna, Filia nr 8, os. Boh. Września 26
Filia nr 8 zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z dziennikarką, poetką i pisarką Katarzyną Enerlich. Autorka opowie o swojej pracy i inspiracjach. Wstęp wolny.
Lecę Lecem
14 maja 2016 roku, godz. 12.00
Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13
Podczas Biesiady Aforystów Lecę Lecem odbędzie się spotkanie z Mieczysławem Kozłowskim z okazji pięćdziesięciu lat pracy twórczej. Będzie to też okazja do wspomnienia Stanisława Leca.
Festiwal im. Jana Błońskiego – Widzieć jasno… w tłumaczeniu
18 i 19 maja 2016 roku
Wydział Polonistyki UJ, ul. Grodzka 64
Parafraza tytułu książki o twórczości Prousta nie tylko przypomina o zainteresowaniach Błońskiego i jego pracy na polu przyswajania francuskiej literatury i myśli krytycznej, lecz również wyznacza dwa istotne, ściśle z sobą powiązane zagadnienia tegorocznej edycji festiwalu: rolę przekładu literackiego oraz krytyki literackiej w zglobalizowanej rzeczywistości, w której współistnieje zarówno literatura światowa, jak i literatura narodowa. Wykorzystując tę parafrazę, w której tłumaczenie jednocześnie zastępuje i przywołuje „zachwycenie”, organizatorzy zapraszają do dyskusji zarówno wokół postrzegania literatury i rzeczywistości przez pryzmat przekładu, jak i wokół literatury i współczesnego życia literackiego, w których nieuchronnie ścierają się z sobą tendencje globalne i lokalne.
Organizatorzy: Wydział Polonistyki UJ, Krakowska Fundacja Literatury, Katedra Krytyki Współczesnej UJ, Pracownia Pytań Krytycznych, Krakowskie Biuro Festiwalowe
Warsztaty teatralne dla przedszkolaków W bajkowym świecie lalek
19 maja 2016 roku, godz. 10.00
Śródmiejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 10, ul. Łąkowa 27
Bezpłatne warsztaty teatralne poprowadzi aktor Teatru Groteska – Bartosz Watemborski. Ekspresywna forma prowadzonego spotkania, użycie niezwykłych lalek, pacynek, marionetek sprawi, że warsztaty teatralne zaciekawią i zainspirują najmłodszych odbiorców.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane udziałem dzieci w spotkaniu proszone są o wcześniejszą informację telefoniczną lub e-mailową.
Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów XIII edycji Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje”.
Filozofia Boga i religii w twórczości Stanisława Lema – konferencja
20 maja 2016 roku
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, ul. Bernardyńska 3
UP JPII zaprasza studentów, doktorantów i pracowników naukowych (wszystkich dyscyplin akademickich) zainteresowanych twórczością Stanisława Lema – zarówno jej „poważną” częścią (m.in. Filozofia przypadku, Summa techonologiae), jak i tą bardziej humorystyczną (Dzienniki gwiazdowe, Bajki robotów i in.) do udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji studencko-naukowej Filozofia Boga i religii w twórczości Stanisława Lema. Szczególną okazję stanowi 10. rocznica śmierci pisarza, która wypada w bieżącym roku.
Sugerowane obszary badawcze:
- dowody na istnienie Boga z perspektywy Lema,
- koncepcja Boga/boskości,
- czy Stanisław Lem był ateistą/agnostykiem?,
- relacja nauka–wiara,
- krytyka religii,
- Lem a Kościoł katolicki,
- tematyka grzechu i nieczystości.
Spacer szlakiem Stanisława Lema
21 maja 2016 roku
przy okazji Festiwalu Nauki w Krakowie. Szlak Stanisława Lema przedstawia Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza po wyprowadzce z ukochanego Lwowa. Mimo iż Lem darzył miasto swojego dzieciństwa nieporównywalnie większym sentymentem, to właśnie w Krakowie spędził większość swojego dorosłego życia. Uczestnicy spaceru odwiedzą miejsca związane z jego życiem zawodowym (Uniwersytet Jagielloński, redakcję „Tygodnika Powszechnego”, Wydawnictwo Literackie) i osobistym (mieszkanie przy ul. Bonersowskiej, delikatesy na Rynku, ulubioną wypożyczalnie książek), dowiedzą się także o miejscach poświęconych jego pamięci, których w Krakowie nie brakuje. Szlak prowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka.
Organizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO
Drugie Życie Książki – edycja specjalna
22 maja 2016 roku
Hotel Forum
Drugie Życie Książki odbędzie się w Hotelu Forum podczas Targów Vintage i Retro Kogel Mogel.
Poezje z remizy, czyli recytujemy disco-polo
24 maja 2016 roku, godz. 20.00
ArtCafe Barakah, ul. Paulińska 28
Disco ponad wszystko. Ileż poezji niosą w sobie dobrze znane wersety zwrotki: „Miłość odchodzi – słyszę znów z Twoich ust. Zawsze prawda miała jakiś sens. Te dni jak bajka, piękne jak tysiąc róż. Ty się śmiałaś zawsze no i cześć”? Chyba jednogłośnie możemy orzec, że dość… nieco… trochę. Olśnieni tym odkryciem ArtCafe Barakah postanowiło zorganizować wieczór z poezją disco-polo. Z niezwykłą estymą recytatorską, przy wyszukanym akompaniamencie muzycznym fachowcy w dziedzinie interpretacji literatury przedstawią ulubione utwory polskiej piosenki dyskotekowej w wersji, jakiej nigdy się nie spodziewaliście – będzie elegancko. Przygotujcie się na prawdziwą disko-chłostę i załóżcie majteczki w kropeczki, bo zabawa potrwa do samego rana. Będzie dużo muzyki, humoru i konkursy z wartościowymi nagrodami rzeczowymi. Stroje ortalionowe bardzo mile widziane.
Spacer szlakiem Baltazara Gąbki – z okazji Dnia Dziecka
28 maja 2016 roku
Szlak Baltazara Gąbki dedykowany jest nie tylko dzieciom. Każdy z uczestników będzie miał okazję przenieść się do czasów młodości i na nowo odkryć opisane z niezwykłym humorem i błyskotliwością przygody Baltazara Gąbki, Kraka, Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego. Uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się, kim był Stanisław Pagaczewski – twórca tej niewątpliwie klasycznej bajki. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.
Organizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO
Drugie Życie Książki
29 maja 2016 roku, godz. 15.00
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ul. Powiśle 11
Kraków – Miasto Literatury UNESCO
Maj 2016 roku