Trwałym świadectwem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, powstałym w ciągu jego 50-letniej historii, jest bogata, licząca ponad 10 tysięcy tytułów kolekcja prac z całego świata, przechowywana na co dzień w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Składają się na nią plakaty, które brały udział we wszystkich dotychczasowych edycjach Biennale. Samych głównych nagród, wyróżnień honorowych i nagród fundowanych przyznano podczas całej historii imprezy ponad 600.
Z tych ogromnych zasobów na wystawę jubileuszową w galerii Salon Akademii wybrano 101 plakatów projektu 86 autorów i współautorów.
Szerszy wybór obejmujący ponad 300 plakatów został zawarty w katalogu wystawy. Mimo wszystko stanowi to niewielki ułamek szczególnie interesujących prac, które miały okazję zaistnieć na warszawskim Biennale. Stąd też tytuł wystawy – Wierzchołek papierowej Wieży Babel. Nawiązuje on do zatytułowanej Papierowa Wieża Babel, zamieszczonej w czasopiśmie „Projekt” relacji z posiedzenia Komisji Kwalifikacyjnej 7. Międzynarodowego Biennale Plakatu w 1978 roku autorstwa Jana Lenicy.
Na wystawie prezentowane są plakaty nagrodzone podczas wszystkich edycji Biennale. Ponadto znajdują się na niej również plakaty, które choć nie zostały wyróżnione przez jury, to jednak są warte przypomnienia. Będzie można podziwiać zarówno przykłady najważniejszych narodowych szkół plakatu, jak i zmieniające się trendy i tendencje, którym podlegała ta dziedzina projektowania graficznego podczas minionego półwiecza.
Wierzchołek papierowej wieży Babel
Wystawa w ramach Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie 1966–2014
Od 10 czerwca do 31 lipca 2016 roku
Wernisaż: 10 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
Kurator: Zdzisław Schubert
Galeria Salon Akademii
Warszawa