HamletMaszyna, Teatr Tmuna (Izrael)
2 sierpnia, godz. 20.30
3 sierpnia, godz. 17.00 i 21.00
Gdański Teatr Szekspirowski
Reż. Nava Zuckerman
Pełen emocji, dynamiczny spektakl w zmieniającej się aranżacji przestrzeni.
Kiedy rozpoczęłam pracę nad HamletemMaszyną Heinera Müllera, na nowo odkryłam Hamleta Szekspira. Obydwa były bezlitosne. Hamlet Szekspira odbywa podróż, mającą na celu oczyszczenie jego domu. Domu, który jego matka i wuj zbrukali morderstwem, kłamstwami i manipulacjami, aby zachować koronę. Müller karze Hamleta za jego naiwność, która powstrzymuje go przed trzeźwym osądem i podjęciem działania. W HamlecieMaszynie Müller umieszcza Szekspirowskiego bohatera w swoich czasach, we Wschodnich Niemczech. Ustami klasycznego Hamleta wyraża własne emocje i opinie o społeczeństwie, w którym żyje. Znalazłam się w obliczu dwóch różnych głosów, Hamleta Szekspirowskiego i Müllerowskiego. Zainspirowana Müllerem, udałam się na poszukiwanie własnego Hamleta, z moich czasów i miejsca. „Byłem Hamletem” – mówi Müller. „Jestem z Hamletów” – piszę ja. A Ofelia? Nie wpada do wody. Zostaje tu, by czuwać nad rytmem świata.
Nava Zuckerman, reżyserka
Hamlet, Teatr Quantum (Iran)
5 sierpnia, godz. 20.30
Gdański Teatr Szekspirowski
Reż. Arash Dadgar
Szekspir to dla mnie encyklopedia wiedzy o sprzecznościach natury ludzkiej. Zaskakuje mnie i zachwyca, jest tajemniczy, dramatyczny… To mój współczesny irański dramatopisarz! Wystawianie Szekspira to poddawanie siebie samego próbie, pokazywanie nie tylko tego, co się wie o życiu, lecz także tego, co nam ciągle umyka. Hamlet, najnowsza produkcja Quantum Theatre Group z 2014 roku, narodził się z projektu trwającego 4 lata. Wybrałem go, aby odpowiedzieć na wiele nierozstrzygniętych kwestii: czy Hamlet jest szalony? Czy Duch Ojca Hamleta istnieje naprawdę, czy to jedynie projekcja umysłu syna? Moja odpowiedź brzmi: ta tragedia to nieustanne zderzenia elektronów, a rezultaty tych zderzeń, podobnie jak w fizyce, są nieprzewidywalne.
Arash Dadgar, reżyser
Hamlet#Casting, Fundacja „Kultura nie boli” (Polska)
6 sierpnia, godz. 21.30
Dziedziniec Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Reż. Anna Król
Ponad dwudziestu popularnych, polskich aktorów i aktorek mierzy się z monologiem wszech czasów. Hamlet#casting to połączenie sprzeczności. Opowieść o codzienności, która bywa banalna i pełna zgranych scenariuszy. Muzyczne hity, które opowiadają o zawiedzionej miłości, fesjsbukowe konwersacje, które nie dają pocieszenia i marzenia rodem z telenoweli. Na ich tle Hamlet stawia sobie pytania, które brzmią jak powracający refren: czy jestem wystarczająco dobry, wartościowy, pożądany? Czy jestem sobą? Czy można żyć prawdziwie w świecie, w którym zawsze ktoś na nas patrzy?
W spektaklu cytowane są m.in. teksty Zośki Papużanki, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, Jana Kotta, Szczepana Twardocha, Marcina Świetlickiego, a także fragmenty seriali i programów telewizyjnych. Muzykę na żywo wykonają młodzi. polscy muzycy – Leski oraz Skubas, pojawią się też utwory Mary Komasy oraz Bryana Ferry’ego.
Zaproszono znakomitych aktorów do udziału w eksperymencie, który wymaga odwagi. Uczestniczą oni w castingu, mierzą się z rolą, której najpewniej nie będą mieli szansy zagrać. Casting to symbol współczesnej próby i sprawdzianu, ale także traumy aktora. Jest jednocześnie szansą i utratą nadziei. Zapisane przez Szekspira wątpliwości zabrzmią dramatycznie i dotkliwie w wykonaniu kobiet i mężczyzn, dwudziesto- i czterdziestolatków, matek i singli. Jak mówi Hamlet, gdy czuje się spełniony, przepełnia go smutek, jest zakochany albo żartuje?
Caroll Vanwelden sings Shakespeare’s sonnets, koncert (Belgia)
7 sierpnia, godz. 21.00
Gdański Teatr Szekspirowski
Dwa lata temu wybitna, flamandzka piosenkarka Caroll Vanwelden, odkryta na nowo w Niemczech, wskoczyła triumfalnie w światła scenicznej rampy, budząc powszechny zachwyt. Jej wyjątkowy album, Caroll Vanwelden Sings Shakespeare Sonnets, wydany w 2012 roku, został wybrany albumem tygodnia przez radio Norddeutscher Rundfunk (NDR). Stereo ogłosiło album „rekomendacją miesiąca wśród płyt i nagrań”. W albumie Caroll Vanwelden Sings Shakespeare 2 piosenkarka po raz kolejny zaproponowała miłośnikom jazzu bogatą materię muzyczną stworzoną z wyjątkowymi artystami.
Finał 23. Konkursu o Nagrodę Złotego Yoricka:
Hamlet, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (Polska)
29 lipca, godz. 20.30
Duża scena Teatru Wybrzeże
Reż. Krzysztof Garbaczewski
(spektakl dla widzów od lat 16)
„Hamlet to sieć pajęcza, jego centrum to Elsynor, środowisko obce, dalekie od cywilizowanego świata, na które książę desperacko próbuje nanieść znaczenia. William Szekspir prowadzi swój utwór, wątpiąc w sens odwetu. Czym jednak może być zemsta, gdy sprawcza moc Hamleta-Ducha przestaje działać?” – pytają twórcy.
Burza, Teatr Współczesny w Szczecinie (Polska)
4 sierpnia, godz. 20.30
Duża scena Teatru Wybrzeże
Reż. Anna Augustynowicz
Klasyka europejskiego dramatu w interpretacji Anny Augustynowicz. Wygnany z Mediolanu Prospero dociera na wyspę, z której czyni miniaturowe królestwo sztuki i magii. Panując nad żywiołami, bezcielesnym Arielem i dzikim Kalibanem, wychowuje córkę Mirandę. Po latach u wybrzeży wyspy rozbija się statek, a książę staje oko w oko ze swą przeszłością…
Burza zawiera wszystkie główne tematy dramatów Szekspira: obalenie prawowitego władcy, niebezpieczeństwo przejścia od cywilizacji do barbarzyństwa, marzenie o odzyskaniu świetności, zgubną namiętność oraz sens i potrzebę stwarzania teatru.
Juliusz Cezar, Teatr Powszechny w Warszawie (Polska)
7 sierpnia, godz. 18.30
Duża scena Teatru Wybrzeże
Reż. Barbara Wysocka
Polityczny spisek, zabójstwo dyktatora, wojna domowa – sięgając po historię zamachu na rzymskiego dyktatora Juliusza Cezara i opisując konsekwencje tego wydarzenia, Szekspir opowiadał o grożącej Anglii wojnie domowej i społeczeństwie skazanym na katastrofę.
Spektakl Barbary Wysockiej to obraz współczesnej rzeczywistości politycznej, tworzonej przez bezwzględnych polityków żądnych władzy, lecz nieprzygotowanych do jej odpowiedzialnego sprawowania, a także obraz obywateli, zakładników politycznego przewrotu, którymi łatwo manipulować za pomocą spreparowanych argumentów i rozdawnictwa publicznych pieniędzy. To wizja polityki, gdzie podstawowym paliwem jest trup władcy, nad którym wypowiada się słowa – takie jak Wolność, Honor, Ojczyzna – tak długo, aż zmienią się w złowieszczo brzmiący polityczny frazes.
20. Festiwal Szekspirowski
Od 29 lipca do 7 sierpnia 2016 roku
Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense
Różne lokalizacje
Gdańsk, Gdynia, Sopot