Agnieszka Jakimiak (1987), dramatopisarka, dramaturżka i eseistka; recenzentka teatralna i filmowa, laureatka I miejsca w konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Autorka opracowania dramaturgicznego i tekstów do spektakli Weroniki Szczawińskiej, m.in. Geniusz w Golfie, Jak być kochaną, Re//mix Zamkow: 2 albo 3 rzeczy, które o niej wiem. Uczestniczka Forum Dramatopisarskiego przy Festiwalu Neue Stücke aus Europa w Wiesbaden.
Weronika Szczawińska (1981), reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, kierowniczka artystyczna Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym zrealizowała słuchowisko Dźwiękowy zapis doliny i zdarzenia teatralne wg poematu Odwrócone światło Karpowicza (2013) oraz prapremierę jego Niewidzialnego chłopca (2015).
Maciej Łubieński i Michał Walczak | Żołnierz polski
- patriotyczny one-man show Rafała Rutkowskiego
- Dzika Strona Wisły
- reżyseria: Michał Walczak
- występuje: Rafał Rutkowski
Twórcy słynnego teatru polityczno-literackiego Pożar w Burdelu – duet Walczak/Łubieński – łączą siły w kolejnym, tym razem wyjątkowo wybuchowym, patriotycznym show. Żołnierz polski to brawurowa solówka Rafała Rutkowskiego, który występuje jako weteran, patriota i mistrz sztuk walki, pułkownik Gazda. Jak pisze w „Polityce” Aneta Kyzioł, Gazda „na zamówienie MON” przeprowadza w klubie Dzika Strona Wisły „szkolenie wojskowo-patriotyczne z elementami burleski”. Z kabaretowej publiczności ma stworzyć oddział „kotemonów”, ale spektakl będzie też okazją do wycieczek po podlaskich lasach i stołecznej Akademii Teatralnej, spotkania ze zdeprawowanymi aktorami, z Antonim Macierewiczem oraz… prawicowym komikiem, zdecydowanie najbardziej niebezpieczną z broni w arsenale polskiej armii. Kto nie wierzy, niech obejrzy nagrania Studia Yayo w TVP3 Warszawa. A potem akcja przyspiesza, przygoda – jak to w wojsku – goni przygodę i jest tak, jak można się było spodziewać: przaśnie, żenująco, inteligentnie, śmiesznie i przerażająco.
Maciej Łubieński (1971), współtwórca i scenarzysta Pożaru w Burdelu, varsavianista, historyk, dziennikarz, współautor programów telewizyjnych, m.in. Było nie było i Błyskawicznego programu historycznego, twórca Błyskawicznego przewodnika po Warszawie. Działał w Teatrzyku Teatr Narodowy imienia Alicji Bachledy-Curuś i Colina Farrella w Radio Roxy. Autor piosenek i filmów.
Michał Walczak (1979), dramatopisarz i reżyser. Jest autorem kilkunastu dramatów, m.in.: Piaskownica, Podróż do wnętrza pokoju, Rzeka, Kopalnia, Nocny autobus, Całe życie Jarosława, Pierwszy raz, Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś, Medea, Człowiek z Bogiem w szafie, Ostatni tatuś, Jarmark Europa, Ojciec polski, Rekonstruktor, Matek Rozstawacz. Jego sztuki, wielokrotnie w Polsce nagradzane i wystawiane w licznych teatrach, zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski, węgierski, serbski, łotewski, czeski, słowacki, hebrajski, rosyjski, ukraiński, szwedzki, hiszpański, białoruski, estoński. Walczak jest też współtwórcą (wraz z Maciejem Łubieńskim) Pożaru w Burdelu, dla którego pisze teksty.
Festiwal Dramatu
Od 1 do 6 grudnia 2016 roku
Wrocławski Teatr Współczesny