MICET jest nową formą Muzeum Starego Teatru, istniejącego od 1981 roku. MICET prezentuje dorobek teatralny uznanych polskich twórców XIX, XX i XXI wieku związanych ze Starym Teatrem. To pole twórczych akcji, gdzie działania zwiedzających nadają kształt nieustannie przeobrażającej się przestrzeni spotkań.
Tworzymy MICET nie po to, żeby się mentalnie photoshopować, zamieniać wielkie postaci naszej historii i kultury w pomniki, ale by ciągle na nowo się zastanawiać, kim jesteśmy, skąd przychodzimy i co sobą reprezentujemy. Chcemy zahaczyć zwiedzających niekoniecznie super doraźną współczesnością – ale doświadczeniem opartym w jakimś stopniu na tym, co nas fascynuje w otaczającym świecie.
Jan Klata
MICET proponuje zwiedzającym różne pola aktywności i przestrzenie działań:
Scenografia: Interaktywne Murale
Jakie obrazy kolekcjonuje artysta w głowie, kiedy pracuje nad przedstawieniem? Co ogląda, czyta, rysuje; czego słucha i gdzie podróżuje w poszukiwaniu inspiracji?
W MICET-cie można przyjrzeć się procesowi powstawania trzech wybitnych przedstawień Starego Teatru: obsypanego nagrodami Factory 2 Krystiana Lupy, mocno aktualnej Niewinie Pawła Miśkiewicza (ze scenografią Barbary Hanickiej) oraz kontrowersyjnym Towiańczykom, królom chmur Wiktora Rubina w wizualnej oprawie Mirka Kaczmarka.
Jest to spojrzenie intensywne i oryginalne – bo z perspektywy szkicownika i laptopa teatralnego scenografa, a jednocześnie otwierające pole wspólnego działania: forma wielkopowierzchniowej projekcji – muralu zależy bowiem od twórczych wyborów i decyzji zwiedzających.
Scenografowie: Krystian Lupa, Barbara Hanicka, Mirek Kaczmarek
Audioteka / Produkcja Muzyki Do Przedstawień
W Audiotece twórcy muzyki do przedstawień Starego Teatru: Zygmunt Konieczny (Noc listopadowa Wajdy), Stanisław Radwan (Tak zwana ludzkość… Grzegorzewskiego), Krystian Lupa (Kalkwerk) i Jan Klata (Do Damaszku) są pytani o to, jak kompozycja, zmiany rytmu, przejścia i efekty wpływają na emocjonalny odbiór całości spektaklu i komunikatywność dramaturgicznych treści.
W części Produkcja, przygotowanej przez muzyka Roberta Piernikowskiego (Król Edyp, Wróg ludu Klaty), można zrozumieć proces tworzenia ścieżek dźwiękowych do wybranych inscenizacji Starego Teatru.
Kompozytorzy: Zygmunt Konieczny, Stanisław Radwan, Krystian Lupa, Jacek Ostaszewski, Robert Piernikowski
Egzemplarze Reżyserskie: Tablety
Kim jest reżyser w teatrze? Jak szuka wspólnego języka z aktorami, kompozytorem, scenografem, a także sposobów na przeniesienie tekstu literackiego w przestrzeń sceny, mniej lub bardziej gotową całość przedstawienia?
MICET przybliża proces pracy pięciu wybitnych reżyserów Starego Teatru nad ich spektaklami: Jerzego Jarockiego nad Ślubem Gombrowicza (1991), Andrzeja Wajdy nad Makbetem Szekspira (2004), Krzysztofa Warlikowskiego nad Krumem Levina (2005), Krystiana Lupy nad Factory 2 (2008) i Jana Klaty nad Wrogiem ludu Ibsena (2015).
Egzemplarze reżyserskie są prezentowane w formie elektronicznych szkicowników: kolaży notatek, rysunków, wywiadów i fragmentów spektakli. Nie ma wyznaczonych konkretnych dróg – to raczej mapa inspiracji i obszarów twórczych poszukiwań. Udostępnione są rzeczywiste fizyczne egzemplarze Ślubu Jarockiego i Makbeta Wajdy, które towarzyszyły artystom w trakcie prób na scenie.
Reżyserzy: Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Jerzy Jarocki, Krzysztof Warlikowski, Jan Klata
Mediateka: 1000 Teatralnych Fotografii
Stary Teatr to setki wystawionych przedstawień, tysiące zarejestrowanych godzin spektakli i zrobionych zdjęć. Ich wybór można zobaczyć na 6-metrowej ścianie multimedialnej, umożliwiającej przeglądanie cyfrowego archiwum teatru według tematów, artystów oraz obszarów ich aktywności.