Aktor / Choreografia: Tablety
Jak zmieniały się techniki aktorskie w teatrze w ciągu ostatnich 50 lat? Od gry psychologicznej Stanisławskiego do efektu obcości Brechta i współczesnych metod improwizacji – aktorzy komentują swój proces budowania roli, zakreślając szeroką panoramę ewolucji stylu i sposobów opowiadania teatralnych historii od „tam i wtedy” do tu i teraz.
W tabletach można obejrzeć kolekcję fragmentów ról wybitnych aktorów, stworzonych w ramach głośnych, docenionych przez publiczność i krytykę przedstawień Starego Teatru, a także fragmenty scenicznej choreografii, która w teatrze jest nie tylko formą prezentacji emocji, ale też sposobem opowiedzenia dramatu poza słowem. Ruch w spektaklu może być budowany bez muzyki, aktywowany rytmem wewnętrznej energii aktora, uwalnianej w procesie budowania roli. Choreograf Maćko Prusak nazywa tak tworzone przedstawienia „przezroczystymi”.
Aktor: Warsztaty Improwizacji z Wirtualnym Nauczycielem
Żyjemy w świecie, w którym obserwujemy i jesteśmy obserwowani. Kto i jak na nas patrzy? Jak nauczyć się dystansowania i wyobrażania sobie siebie samego – ciągle na nowo?
Wirtualni aktorzy pomagają ćwiczącym odkryć wewnętrzną świadomość i pamięć ciała. Bazując na prostych sformułowaniach związanych z różnymi intencjami/celami, pokazują, jak czerpać z doświadczeń wziętych z własnego życia w procesie aktorskim, jak skutecznie komunikować różne emocje.
Zadania aktorskie zostały oparte na indywidualnych procesach przygotowania do roli aktorów związanych ze Starym Teatrem: Bartosza Bieleni (Hamlet w Hamlecie Krzysztofa Garbaczewskiego), Marcina Czarnika (Idol w Do Damaszku Jana Klaty), Marty Nieradkiewicz (Maria w Woyzecku Mariusza Grzegorzka), Jacka Poniedziałka (Krum w Krumie Krzysztofa Warlikowskiego).
Aktorzy:
- Jacek Poniedziałek – „nic mi się w życiu nie udaje”
- Marcin Czarnik – „jestem bogiem”
- Marta Nieradkiewicz – „kocham Cię”
- Bartek Bielenia – „jestem sobą”
Kostium: Ubieranie Charakterów
Aplikacja przygotowana przez scenografa Mirka Kaczmarka próbuje pokazać mechanizmy kreowania scenicznych kostiumów.
Kostium dopowiada znaczenia w inscenizacji, wyznacza ruch, styl, zachowanie. Aktorzy traktują go osobiście, oceniają krytycznie podczas przymiarek w pracowni krawieckiej.
Twórcy aplikacji wybrali elementy kilkudziesięciu strojów z różnych przedstawień Starego Teatru, przyporządkowując je postaciom kobiecym (Dzi(e)wka, Matka Polka, Buntowniczka), męskim (Artysta, Lider, Wędrowiec) i dziecięcym (Księżniczka, Superbohater). Z dostarczonych części można dowolnie kompilować i kreować swoje postrzeganie każdego z tych charakterów – bezpośrednio wpływając na końcowy kształt postaci.
Scenografia Mood Board
W mood boardzie 6 teatralnych scenografów mówi o tym, co widzą/słyszą, kiedy myślą o przedstawieniu, gdzie szukają (i znajdują) inspiracje, z kim chętnie współpracują (i dlaczego), jakimi drogami dochodzą do finalnego produktu twórczych działań – gotowych przedstawień, nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach.
Barbara Hanicka, Mirek Kaczmarek, Justyna Łagowska, Kazimierz Wiśniak, Jerzy Skarżyński, Krystyna Zachwatowicz komentują fragmenty swoich spektakli i proces tworzenia sztuki – wypadkową wielkich talentów i często równie wielkich awantur, artystycznego bałaganu i szczęśliwego przypadku.
Scenografowie: Lidia Minticz i Jerzy Skarżyński, Krystyna Zachwatowicz, Kazimierz Wiśniak, Barbara Hanicka, Justyna Łagowska, Mirek Kaczmarek
MICET
Kurator: Anna Litak
Otwarte od 13 grudnia 2016 roku
Narodowy Stary Teatr w Krakowie, ul. Jagiellońska 1