23 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki i to on tym razem stał się pretekstem do zorganizowania święta kameralnych księgarń. W ponad 20 miastach w całej Polsce w ramach Weekendu Księgarń Kameralnych odbędą się wydarzenia: koncerty, spotkania, warsztaty i zabawy dla dzieci. Organizatorem Weekendu jest Warszawski Kolektyw Księgarzy Kameralnych, oddolna inicjatywa grupy pracujących w księgarniach pasjonatów.
W zeszłym roku Weekend Księgarń Kameralnych odbył się w czerwcu w Warszawie. W tym roku rozleje się na całą Polskę. W ciągu trzech dni w 23 miastach w kraju ponad 70 księgarzy zorganizuje dla swoich gości blisko 150 darmowych wydarzeń, które mają przekonać ludzi do powrotu na łono kameralnych księgarń.
Naszym marzeniem są otwarte, pełne życia i ludzi księgarnie – mówi spiritus movens ruchu, Anna Karczewska – Chcemy zaprosić do nas nie tylko tych, którzy czytają i kupują książki kameralnie, ale też tych, którzy kupują je w internecie i uważają, że księgarnie tradycyjne przestały być potrzebne. Może jak nas poznają, to zmienią zdanie!
W trakcie Weekendu odbędzie się wiele, mniej lub bardziej typowych dla księgarń, wydarzeń, takich jak koncerty, imprezy taneczne, warsztaty, wystawy, spacery szlakiem księgarń, nagrywanie audiobooka na żywo, brunche z pisarzami, panele i spotkania z autorami. W akcji biorą udział księgarnie z Białegostoku, Brzegu Dolnego, Bydgoszczy, Choszczna, Cieszyna, Gdańska, Gliwic, Katowic, Koluszek, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Otwocka, Płocka, Poznania, Pułtuska, Sopotu, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Wrześni. Pełna mapa księgarń dostępna jest na stronie internetowej Weekendu Księgarń Kameralnych.
Wśród gości Weekendu w Warszawie w tym roku znaleźli się między innymi: Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Agata Napiórska, Aleksandra Zielińska, Anna Onichimowska, Sylwia Chutnik, Magdalena Kicińska, Kuba Wojtaszczyk, Wojciech Grabowski, Łukasz Stachniak i Marcin Świetlicki. Program jest skonstruowany tak, żeby przyciągnął nie tylko moli książkowych, ale też osoby, które na co dzień do księgarń nie zaglądają. Wabikiem mają być koncerty Marcina Świetlickiego i Ziuta Gralaka w Antykwariacie Kwadryga oraz Opowieści improwizowane w praskiej Między Słowami. W sobotę wieczorem w MiTo księgarze zaproszą swoich gości na parkiet podczas imprezy Stare Piosenki Nocą, na której zagra Wojtek Kapełko, właściciel sklepu Płyty Gramofonowe, a której organizatorem jest Bartosz Mindewicz.
Na Chmielnej 10, gdzie swoją siedzibę mają aż cztery księgarnie kameralne, odbędą się m.in. warsztaty naprawiania książek w Antykwariacie pod Zielonym Liściem, warsztaty risografii w Super Salonie, warsztaty ekologiczne dla dzieci w Bullerbyn i wystawa ilustracji nagrodzonych na targach książki w Bolonii w nowo otwartej Księgarni Wytwórnia. W Księgarni na Tłomackiem będzie miał miejsce finał konkursu literackiego „Warszawa Noir”, nawiązującego do serii wydawniczej Claroscuro, a w księgarni Bagatela na Pięterku na żywo będzie nagrywany program Sylwii Chutnik i Karoliny Sulej Barłóg Literacki. Dla tych, którzy będą chcieli aktywnie spędzić dzień, organizatorzy zaplanowali spacer po kameralnych księgarniach (dla leniwych będą dostępne Mega Hulajnogi!) w towarzystwie blogerki o pseudonimie Zwierz Popkulturalny.
Podczas Warszawskiego Weekendu Księgarń Kameralnych zaplanowanych jest też wiele atrakcji dla najmłodszych i młodzieży, bo to czytelnicy dla księgarzy bardzo ważni. W sobotę i niedzielę w całej Warszawie będą się odbywały czytanki, spotkania, teatrzyki i zabawy (m.in literackie LEGO). Dla młodzieży powyżej 15 roku życia księgarnia Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki zaplanowała warsztaty z prowadzenia wywiadów z pisarzami i warsztaty pisania z Magdaleną Rybak. W Teatrze Lalka będzie od soboty 22 kwietnia przez tydzień będzie można oglądać wystawę ilustracji Emilii Dziubak.
Pomysłodawcą Weekendu jest Anna Karczewska z inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie i autorka bloga Rezerwaty Książek. Warszawskie, Krakowskie i Lubelskie księgarnie otrzymały fundusze na realizację wydarzeń od lokalnych samorządów, w pozostałych miejscach działania finansowane są przez samych księgarzy. Komunikacją wydarzenia pro publico bono zajmuje się Agencja Kultura, a materiały promocyjne i strona internetowa zostały sfinansowane w całości dzięki dotacji celowej z Instytutu Książki. Patronat nad działaniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Weekendu jest bezpłatny. Na niektóre obowiązują zapisy.
Zachęcamy do lektury wywiadu z Anną Karczewską na temat akcji Książki Kupuję Kameralnie, wywiadu z księgarką Zofią Szpojankowską przy okazji Warszawskiego Weekendu Księgarń Kameralnych 2016 oraz wywiadu z członkami rodziny Bułatów, prowadzącymi księgarnię Tarabuk w Warszawie.
2. Weekend Księgarń Kameralnych
Od 21 do 23 kwietnia 2017 roku
Organizator: Warszawski Kolektyw Księgarzy Kameralnych