Kluczem programu jest sformułowanie teatrum dźwięku. Jego sensu należy upatrywać w dźwięku przedstawiającym. W inny sposób niż w muzyce programowej, ilustracyjnej czy w np. w klasycznej operze. Chodzi o dźwięk, który kieruje swój przekaz poza siebie, funkcjonuje jako element swoistego ceremoniału, sekwencji magicznej i przekraczającej realizm dźwięku.
Wydarzenia tegorocznych KODÓW mają charakter muzyczno-teatralny. Zostały zrealizowane samodzielnie przez KODY, co stanowi duże i unikalne dla Festiwalu muzycznego przedsięwzięcie w każdym wymiarze.
Trzy wydarzenia KODÓW (monachomachia, Missa sine nomine, Wesele Lubelskie) powstały na zamówienie Festiwalu i w czasie obecnej jego edycji będą miały premierę, czwarte (Patters in a Chromatic Field) będzie miało premierę polską w wersji audio-wizualnej, przygotowanej specjalnie na Festiwal. Owe trzy pierwsze mają Lublin za jeden z motywów znaczeniowych. Bowiem Monachomachia Ignacego Krasickiego – jak się sądzi – dzieje się w Lublinie, Missa sine nomine składająca się z tekstów poetów zawiera też strofy Józefa Czechowicza, zaś Wesele Lubelskie – jak tytuł wskazuje – stanowi spotkanie tutejszego rytuału tradycyjnego z muzyką współczesną. Jest to wkład KODÓW w 700-lecie założenia Miasta Lublina.
Teatr muzyczny monachomachia Piotra Tabakiernika, na motywach poematu Ignacego Krasickiego, stanowi brawurowe odniesienie się twórców utworu do problematyki oryginału poprzez aktualizację i interpretację wątków problemowych pomnikowego dzieła Krasickiego. W Lublinie, czyli nigdzie? W Lubinie, czyli wszędzie? Oto zapewne jedna z kwestii myślowych, z którymi spotkamy się na premierze. Utwór zostanie wykonany przez jeden z najciekawszych zespołów instrumentalnych młodego pokolenia (po znakomitych występach m.in. na Festiwalu Warszawska Jesień) – Spółdzielnia Muzyczna oraz chór Varsoviae Regii Cantores, pod dyrekcją znakomitej dyrygentki Lilianny Krych.
Msza poetycka Missa sine nomine jest odpowiedzią Ignacego Zalewskiego na sugestię Festiwalu stworzenia swoistej liturgii unikającej bezpośrednich odniesień religijnych, ale nadal rozgrywającej się w przestrzeni uniwersalnego sacrum. I tak plan formalny mszy liturgicznej został przez kompozytora wypełniony tekstami polskich poetów, co stanowi zabieg nader śmiały. W utworze wystąpi zespół instrumentalny i ponownie chór Varsoviae Regii Catores pod dyrekcją Joanny Malugi.
Powodem, dla którego na KODACH jest obecna rzadko w Polsce wykonywana muzyka Mortona Feldmana – zaliczanego do minimalistów, ale nie repetytywistów – jest zamiar odtworzenia rytuału dźwiękowego złożonego z najmniejszych możliwych gestów dźwiękowych, ale jednocześnie gestów dawkujących ciszę, otwierających otchłań i dramatyzm powściągliwe wyrażany, przez to tym bardziej dotykający. Utwór, któremu łatwo by nadać jakość monumentalności, gdyby nie jego wyciszenie, zostanie wykonany przez zespół o wielkim zaangażowaniu w promocję współczesnej literatury muzycznej – Delirium Ensemble.
Wesele Lubelskie to ostatnia część tryptyku rytuałów budowanego przez KODY od lat, na który składają się muzyczne rekonstrukcje różnych ceremoniałów tradycyjnych w kompozycjach Aleksandra Kościówa. Obok osoby kompozytora wszystkie ogniwa cyklu łączy udział wykonawczy Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej pod kier. Jana Bernada i Moniki Mamińskiej, spotykający się z różną instrumentalną obsada wykonawczą. W pierwszym z ogniw cyklu Gorzkich Żalach – był to zespół ośmiu wiolonczel Cellonet z instrumentami perkusyjnymi, w drugim – Lithaniae – orkiestra kameralna, w obecnym trzecim – Weselu Lubleskim – legendarny kwartet smyczkowy KRONOS. Od lat nie notowany udział Kronos Quartet w koncercie monograficznym z jedną kompozycją w programie, stanowi wyraz szczególnego zainteresowania Kwartetu najnowszym ogniwem tryptyku.
Program KODÓW:
10 maja
Godz. 19.00 – Scena Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1
Piotr Tabakiernik, Monachomachia
Teatr Muzyczny
Zamówienie festiwalu KODY – premiera
Scenariusz: Igor Gorzkowski, Piotr Tabakiernik
Reżyseria: Igor Gorzkowski
Scenografia i kostiumy: Joanna Walisiak
Wykonawcy:
Grzegorz Kwas, Andrzej Mastalerz, Sławomir Pacek – aktorzy
Olga Siemieńczuk – sopran
Dorota Stawarska – klawesyn
Chór Kameralny Varsoviae Regii Cantores
Joanna Maluga – przygotowanie chóru
Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble
Lilianna Krych – dyrygent
Wojciech Błażejczyk – przygotowanie warstwy elektronicznej i projekcja dźwięku
Godz. 22.00 – Spotkanie z artystami
Prowadzenie: Jan Topolski
Centrum Spotkania Kultur – Manifest Caffé, pl. Teatralny 1
11 maja
Godz. 19.00 – Scena Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1
Ignacy Zalewski, Missa sine nomine
Spektakl – Kantata
Zamówienie festiwalu KODY – premiera
Reżyseria: Jerzy Machowski
Wykonawcy:
Leszek Lorent – instrumenty perkusyjne
Łukasz Hodor – puzon
Dariusz Plichta – puzon
Jacek Namysłowski – puzon
Michał Tomaszczyk – puzon
Chór Kameralny Varsoviae Regii Cantores
Joanna Maluga – dyrygent
Godz. 20.00 – Sala Kameralna Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1
Morton Feldman, Patters in a Chromatic Field
Koncert–Spektakl. Premiera polska
Wykonawcy:
Delirium Ensemble:
Wiktor Kociuban – wiolonczela
Demetre Gamsachurdia – fortepian
Anna Sztwiertnia – wizualizacje
Godz. 22.00 –Spotkanie z artystami
Prowadzenie: Jan Topolski
Centrum Spotkania Kultur – Manifest Caffé, pl. Teatralny 1
12 maja
Godz. 20.00 – Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1
Aleksander Kościów, Wesele Lubelskie
Koncert–Spektakl
Zamówienie festiwalu KODY – premiera
Koncert specjalny w ramach obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi
Wykonawcy:
Kronos Quartet:
David Harrington – I skrzypce
John Sherba – II skrzypce
Hank Dutt – altówka
Sunny Yang – wiolonczela
Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej
Pod kier. Jana Bernada i Moniki Mamińskiej
Godz. 22.00 – Spotkanie z artystami
Prowadzenie: Jan Topolski
Centrum Spotkania Kultur – Manifest Caffé, pl. Teatralny 1
9. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY
Od 10 do 20 maja 2017 roku
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża w Lublinie