Paweł Kowalewski przedstawia bardzo subiektywną historię 10 kobiet – matek, Polek, których lata młodości przypadły na czas II Wojny Światowej i rozkwitu dwóch największych ustrojów totalitarnych.
Nie istnieją strefy zapomnienia. Przynajmniej jeden człowiek zawsze utrzyma się przy życiu i zda relację (Hannah Arendt).
Dziewczyny z portretów dopiero co zaczęły swój najwspanialszy okres dorastania, młodzieńczych ekscytacji i przeżywania pełną piersią.To piękno zderzyło się z brutalnym, złym i rozsypującym się światem. W tym czasie one dojrzewały, zakochiwały się, wychowywały dzieci, prowadziły dom i pracowały.
Wystawa Moc i piękno to próba zarejestrowania tych biografii w sposób intymny i delikatny, ale też na swój sposób trwały, mocny. Każdy portret, zrekonstruowany z archiwalnej, często poważnie uszkodzonej małej, pamiątkowej fotografii do wielkiego formatu dopełnia krótka relacja, wybrane wspomnienie, sytuacja z przeszłości danej matki – opowiedziane słowami jej, już dorosłego, dziecka. Opis dramatycznych chwil, które zaważyły na reszcie jej życia. Skala fotografii i zastosowanie techniki rastra sprawiają, że twarze młodych dziewcząt się rozmywają – ostro i wyraźnie widać je dopiero z dystansu.
Wydruki zostały wykonane specjalną, unikalną farbą, która bez odpowiedniego zabezpieczenia przed promieniami UV rozpłynie się, ulotni, spłowieje, a po wizerunkach pięknych, młodych kobiet zostanie jedynie cień rzucony na papier. Ale ich doświadczenia, historie przetrwają. To od nas zależy, ile po nich zostanie, co zapamiętamy i przekażemy dalej.
Moc i piękno to nie precyzyjny reportaż, ale zaangażowana, osobista retrospekcja. Pamięć serca, o pokoleniu, które już od nas odchodzi. Naocznych świadków totalitaryzmów XX wieku.
Paweł Kowalewski. Moc i piękno
Od 21 maja do 30 lipca 2017 roku
Wernisaż 21 lipca 2017 roku. godz. 12.00
Muzeum Fotografii w Krakowie