W 2013 roku światło dzienne ujrzał ich debiut fonograficzny – płyta Oj tak!, w 2015 – O. Obie płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytykę oraz nominowane do Fryderyków. Koncert podczas czwartej edycji festiwalu będzie premierową prezentacją nowego materiału, powstałego na bazie legend miejskich.
Anashim, Sekretny ogród – koncert pieśni żydowskich
8 czerwca, godz. 22.00, Wirydarz CK
Wstęp wolny
Anashim (hebr. „ludzie”) to grupa ludzi muzyki i teatru, a przede wszystkim grupa przyjaciół. Zespół czerpie inspiracje z muzyki etnicznej, jazzu i sztuki scenicznej, a przez to zagłębia się w bogatą i różnorodną kulturę żydowską. Sekretny ogród… to muzyka odkrywająca niezwykłą różnorodność gatunku – od sefardyjskiej pieśni weselnej, przez yiddish swing, aż po współczesne kompozycje do tekstów poetyckich. Szukając właściwego wyrazu, udaje się im stworzyć własny język muzyczny, dający przestrzeń dla spójnej, artystycznej wypowiedzi, czerpiącej z naszych doświadczeń i inspiracji.
Zespół jest laureatem wyróżnienia w konkursie Radiowej Dwójki Nowa Tradycja 2014. W 2015 r.oku wydał premierowy album Sekretny ogród, gościł na wielu scenach muzycznych i teatralnych. Wokalistką zespołu jest Marta Gzowska-Sawicka – aktorka, autorka tekstów piosenek i scenariuszy teatralnych. Od 2000 roku związana na stałe z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.
Dzień II
Piotr Wróblewski, Kazimierz Grześkowiak – odmieniec frasobliwy
9 czerwca, godz. 16.00, Sala Czarna CK
Wstęp wolny
Kazimierz Grześkowiak – odmieniec frasobliwy, to tytuł i jednocześnie hasło spotkania poświęconego postaci tyle kolorowej i znaczącej dla Lublina, co powoli zapominanej. Stąd pomysł przypomnienia jego sylwetki twórczej i osobowości, jak również samej twórczości. Posłużą temu zarówno osobiste wspomnienia, piosenki z jego repertuaru, jak i nagrania z archiwów radia oraz telewizji. Ponieważ Grześkowiak był znany nie tylko z dokonań artystycznych, lecz także zamiłowań kulinarnych, organizatorzy spotkania przygotowali także niespodziankę z tej dziedziny…
Grześkowiak to wykonawca i autor wielu popularnych piosenek – żartobliwych, refleksyjnych, lirycznych – w których nawiązywał do swojskiego obyczaju i folkloru. Mawiał, że do śpiewania zainspirował go beskidzki świątkarz Jędrzej Wowro. Jego pamięci zadedykował autorską piosenkę Salonowy świątek. Od 1969 roku związany z Silną Grupą pod Wezwaniem. Do najbardziej znanych utworów jego autorstwa należą: Odmieniec, Panny z Cicibora, Chłop żywemu nie przepuści, W południe, To je moje.
Redaktor Piotr Wróblewski – publicysta, dziennikarz muzyczny Radia Lublin, znalazł się w grupie nominowanych do nagrody Angelusa Lubelskiego.
Antonina Krzysztoń, Skarb
9 czerwca, godz. 18.00, Sala Widowiskowa CK
Antonina Krzysztoń – autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka i gitarzystka. Brzmieniowo jej twórczość jest głęboko osadzona w folku. Występuje na wielu imprezach związanych z poezją śpiewaną (m.in. FAMA, Zamkowe Spotkania Śpiewajmy Poezję). Jej piosenki, mimo iż dokładnie określone światopoglądowo, trafiają do ludzi o różnych przekonaniach. Krzysztoń stara się szukać tego, co nas łączy; stara się nie oceniać, ale raczej rozważać, zapraszać do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, co wyraźnie słychać w jej balladach. Jej teksty i muzyka są niezwykle różnorodne, dlatego też każdy może w nich znaleźć coś dla siebie. Jest nie tylko twórcą muzyki do większości piosenek, które śpiewa, ale także autorką tekstów. Podczas festiwalu Dźwięki Słów Antonina Krzysztoń zaprezentuje utwory ze swojej nowej płyty Skarb, będącej muzycznym podziękowaniem artystom, którzy byli dla niej wsparciem w trudnym okresie dorastania i uczyli ją śpiewać – choć może w dużej mierze nieświadomie. Swój recital Antonina Krzysztoń wzbogaci utworami z repertuaru Cz. Niemena, J. Kelusa, czy B. Okudżawy.
Po koncercie odbędzie się spotkanie z artystką promujące nowy album Skarb, Sala Czarna CK.
Piotr Machalica, Piaskownica
9 czerwca, godz. 20.00, Sala Widowiskowa CK
Piotr Machalica na ekranie zadebiutował w 1979 roku. Obecnie gra w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jest uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej, został nagrodzony m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 roku. Od 1 lipca 2006 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Koncert Piotra Machalicy Piaskownica to zbiór tekstów Jana Wołka o trudnej świadomości życia, miłości i sentymentach, napisanych specjalnie dla artysty. Wszystko, co znajdujemy w tekstach, ma swój wyraz w brzmieniu za sprawą wybitnych kompozytorów: Jerzego Satanowskiego, Janusza Strobla, Janusza Grzywacza i Wojciecha Borkowskiego.
Piaskownica to koncert, którym aktor udowadnia, że poezja śpiewana ma się wciąż bardzo dobrze. Usłyszymy w nim historie romantyczne, mrożące krew w żyłach, męskie, damskie i przygodne – zanurzymy się w piaskownicy życia.
Nic Wielkiego, Nie miniemy…
9 czerwca, godz. 21.00, Wirydarz CK
Wstęp wolny
Nic Wielkiego. Dwie siostry – jedno widzenie świata… Zespół porusza się pewnie po różnorodnych nurtach muzycznych – od folku przez poezję śpiewaną, do reggae i jazzu. W ciekawy sposób wykorzystuje możliwości instrumentów tradycyjnych i bardziej egzotycznych, które wyciąga ze swojej nieodłącznej walizki. Grają ciepło, interesująco, z charyzmą. Sami piszą teksty i komponują do nich muzykę. Na scenie funkcjonują już od 2000 roku. Po licznych przerwach i zmianach składu znowu można ich usłyszeć i odczuć ich niesamowitą energię. Są laureatami większości festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej. Na tegorocznym festiwalu Dźwięki Słów Nic Wielkiego wystąpi z nowym, autorskim, alternatywno-poetycko-folkowo-jazzowym projektem.