Mikromusic
10 czerwca, godz. 21.30, Wirydarz CK
Wstęp wolny
Mikromusic to grupa łącząca piękne melodie, kunszt warsztatowy oraz wspaniałą koncertową energię. Enigmatyczny głos wokalistki – Natalii Grosiak – jest prawdziwą wizytówką zespołu, który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie. Muzyka Mikromusic to fuzja jazzu, trip-hopu, rocka, czasem też muzyki ludowej. Na 10-lecie zespołu w 2012 r. wydano koncertowy album oraz DVD Mikromusic w eterze. Na początku 2013 roku pojawił się piąty krążek zespołu Piękny koniec, zbierający bardzo pozytywne recenzje krytyków i fanów. Mikromusic ma również na swoim koncie nominację do konkursu Camerimage za teledysk do piosenki Thank God I’m a Woman. Najnowsza płyta studyjna Mikromusic Matka i Żony ukazała się w październiku 2015 roku, natomiast w listopadzie 2016 roku odbyła się premiera dwupłytowego albumu W kwietniu, stanowiącego zapis trasy koncertowej Mikromusic. Ta wrocławska formacja znakomicie sprawdza się podczas koncertów. Mocą swojego talentu i oryginalnych aranżacji tworzą niepowtarzalny mikro-klimat, budując szczególną więź z publicznością.
Dzień IV
Alicja w Krainie Czarów
11 czerwca, godz. 16:00, Wirydarz CK
Reżyseria i adaptacja: Jerzy Bielunas
Muzyka: Szczepan Pospieszalski; Kostiumy: Elżbieta Terlikowska; Ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska; Przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek; Asystent reżysera: Dominik Gostomski; Kostiumy i maski: Pracownia Plastyczna PWST Filia we Wrocławiu.
Występują: Iga Bancewicz, Maja Bartlewska, Helena Hajkowicz, Agata Jakoniuk, Joanna Kowalska, Agnieszka Nowakowska, Julia Rzepecka, Anna-Maria Sieklucka, Monika Stanek, Mikołaj Bańdo, Dominik Gostomski, Wojciech Grzywa, Kornel Sadowski, Tomasz Tywoniuk, Hubert Waljewski.
Alicja w Krainie Czarów to spektakl dyplomowy studentów Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej Filii PWST w Krakowie, stworzony pod kierunkiem reżysera Jerzego Bielunasa, który przyzwyczaił już widzów do znakomitych widowisk muzycznych. Sztuka powstała na podstawie fragmentów powieści Lewisa Carolla Przygody Alicji w Krainie Czarów i „O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra” w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego.
Tara Fuki
11 czerwca, godz. 19.00, Sala Widowiskowa CK
Tara Fuki to czeski zespół muzyczny grający muzykę z pogranicza folku, world music i avant-pop. Zespół powstał w Brnie w roku 2000. Członkiniami Tara Fuki są dwie czeskie wiolonczelistki polskiego pochodzenia – Andrea Konstankiewicz i Dorota Blahutova.
Muzyka Tara Fuki to z całą pewnością unikatowa, energiczna mieszanka, oparta na prostych improwizacjach, które nabierając dynamiki, tworzą niezwykle ekspresyjną, spójną całość. Bogata w naleciałości różnych styli muzycznych z posmakiem dalekich krain, tworzy oryginalny kalejdoskop bogatego wewnętrznego świata. Brzmienie dwóch drewnianych instrumentów połączone z dźwiękiem słów tworzy delikatną sieć tonów, która za pomocą jednego ruchu smyczka może się zmienić w niebezpieczną pułapkę. Muzyka Tara Fuki jest jak sen, czasem delikatna i łagodna, innym zaś razem bombarduje swoją intensywnością.
Marcelina
11 czerwca, godz. 20.30, Wirydarz CK
Wstęp wolny
Marcelina – wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Jej koncerty to niezwykła dawka energii wspierana przez znakomity zespół, o czym przekonamy się już niebawem. Na swoim koncie Marcelina ma trzy autorskie płyty oraz wiele gościnnych udziałów (m.in. współpracę z Grubsonem, Happysad czy Piotrem Roguckim). Była nominowana m.in. do prestiżowej polskiej nagrody – Fryderyków, występowała na najważniejszych Festiwalach w Polsce: dwukrotnie na Opener, a także Coke Live, Off Camera, Głównej Scenie Przystanku Woodstock. Występowała także w Londynie, Paryżu, Risoul, Les Sybelles, na Mauritiusie, a jesienią 2016 roku odbyła trasę koncertową w Japonii. W ubiegłym roku jako jedyna polska artystka wystąpiła na Głównej Scenie Orange Warsaw Festiwal u boku takich gwiazd, jak: Skunk Anansie, Lana del Ray i Die Antwoord. Otrzymała również nagrodę specjalną dla „Artysty w sieci” podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Lau Nau
11 czerwca, godz. 22.00, Wirydarz CK
Wstęp wolny
Lau Nau (Laura Naukkarinen) – wokalistka, producentka, kompozytorka, na fińskiej scenie freak folkowej pojawiła się ponad 10 lat temu. Pierwsze solowe albumy Lau Nau zostały wydane w USA, w 2005 i 2008 roku Trzeci album Lau Nau Valohiukkanen (Cząstka światła) nominowano do prestiżowych nagród muzycznych w Finlandii, tj. Teosto.
Jej koncerty opisywane są jako czarujące i pełne ciepła. Tworzą je smutne piosenki będące kwintesencją psychodelicznego folku. Tradycyjne fińskie instrumentarium podrasowane klasycznie skandynawską elektroniką w połączeniu z anielskim głosem Lau Nau daje piorunujący w swej prostocie efekt. Jej czwarty album HEM. Nĺgonstans (Dom. Gdzieś) przenosi nas do ulotnej granicy między współczesną muzyką klasyczną i eksperymentalną. Jak pisze sama artystka: Gdyby literatura była muzyką, to książki byłyby jak drzewa z kartkami zamiast liści. Muzyka jest jak trójwymiarowy obraz tworzony przez dźwięki prosto z głębi duszy. W ostatnich latach Naukkarinen tworzy muzykę do filmów, spektakli teatralnych, chorografii tanecznych i instalacji dźwiękowych.
4. Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki Słów
Od 8 do 11 czerwca 2017 roku
Centrum Kultury w Lublinie