DWA (Deux), 2002, reż. Werner Schroeter, 121 min.
Scenariusz: Werner Schroeter i Cédric Anger
Obsada: Isabelle Huppert, Bulle Ogier, Manuel Blanc, Arielle Dombasle
Produkcja: Paulo Branco
9 listopada 2017 roku, godz. 18.00, Gdańsk / Łaźnia 1
Film jest surrealistyczną autobiografią Wernera Schroetera. Opowiada o równoległych i przecinających się historiach matki, w którą wciela się Bulle Ogier oraz jej dwóch córek bliźniaczek: Magdaleny i Marii, granych przez Isabelle Huppert. Dziewczynki tuż po narodzeniu zostają rozdzielone, wychowują się i dorastają oddzielnie i tylko przypadkiem dowiadują się o swoim istnieniu. Matka oraz jej córki są niestabilne psychicznie i niezdolne do tworzenia trwałych związków, poszukują jednak desperacko samych siebie i miłości, odnajdując ukojenie jedynie w muzyce, miłości fizycznej i snach. Sceny z życia obu kobiet i ich matki oraz ich sny, fantazje, lęki przeplatają się, łącząc w jeden obraz, ukazujący ukryte pasje i myśli bohaterek tworząc formę filmowego kolażu.
Po pokazie będzie miała miejsce dyskusja z udziałem Moniki Pomirskiej o wpływie dzieciństwa i roli tożsamości płci w filmach Wernera Schroetera na przykładzie filmu Dwa.
Monika Pomirska – badaczka literatury dziecięcej i młodzieżowej XX wieku. Interesuje się antropologią dziecka i dzieciństwa, children studies, krytyką feministyczną. Autorka książki „Szkoła narzeczonych. O powieściach dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym”. Wykładowczyni w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
TA NOC (Diese NACHT), 2008, reż. Werner Schroeter, 111 min.
Scenariusz: Gilles Taurand i Werner Schroeter
Obsada: Pascal Greggory, Bruno Todeschini, Éric Caravaca, Amira Casar, Bulle Ogier
Produkcja: Paulo Branco i Frieder Schlaich
10 listopada 2017 roku, godz. 18.00, Gdańsk / Łaźnia 1
Ostatni film Wernera Schroetera, zrealizowany w Porto w Portugali w trakcie walki reżysera z zawansowaną chorobą nowotworową.
Noc przeznaczona jest na szukanie prawdy, która jednak ciągle umyka. „Ze wszystkich dziwnych rzeczy, o których kiedykolwiek słyszałem, najbardziej dziwną wydaje mi się strach ludzi, którzy wiedzą dokładnie, że śmierć, a więc los, nadejdzie, kiedy ma nadejść”. Myśl zaczerpnięta z Szekspira pojawia się na początku i na końcu filmu i wypowiadana jest przez samego Schroetera.
Santa María, miasto pomiędzy życiem a śmiercią. Ossorio, bohater ruchu oporu zakończonego niepowodzeniem, w poszukiwaniu swoich dawnych przyjaciół i kochanki wraca do oblężonego miasta. Zmieniła się jednak nie tylko sytuacja, ale też przyjaciele – pozbawione skrupułów oddziały policji terroryzują miasto, a każdy próbuje ratować swoją skórę. Pozostaje tylko jedna noc, by uciec.
Film został nagrodzony na festiwalu w Wenecji w 2008 roku nagrodą specjalną a Werner Schroeter otrzymał Nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości. Po pokazie odbędzie się dyskusja o twórczości Wernera Schroetera z producentem filmów i bliskim współpracownikiem reżysera, Friederem Schlaichem.
Frieder Schlaich – niemiecki producent i reżyser filmowy. Absolwent komunikacji wizualnej na Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Od 2000 r. w ramach swojej wytwórni Filmgalerie 451 Schlaich był producentem filmów tak różnych artystów, jak Christoph Schlingensief, Werner Schroeter, Heinz Emigholz, Cynthia Beatt, Elfi Mikesch, Omer Fast. Jego najnowszy krótki metraż Three Stones for Jean Genet powstał przy udziale Patti Smith.
MONDO LUX – ŚWIAT W OBRAZACH WERNERA SCHROETERA (2011)
, reż. Elfi Mikesch
Scenariusz: Elfi Mikesch
Występują: Werner Schroeter, Isabelle Huppert, Rosa von Praunheim, Monika Keppler, Wim Wenders
Produkcja: Inge Classen, Frieder Schlaich, Daniel Schössler i Irene von Alberti
11 listopada 2017 roku, godz. 18.00, Gdańsk / Łaźnia 1
W roku 2007 Werner Schroeter dowiaduje się o swojej chorobie nowotworowej i rozpoczyna wyścig z czasem. Pracuje właśnie nad Schonheit der Schatten (Piękno cieni), muzyczną inscenizacją opartą na twórczości Roberta Schumanna i Heinricha Heinego. Elfi Mikesch, operatorka wielu filmów artysty, pokazuje subiektywny obraz jego twórczości z ostatnich czterech lat życia. Powstaje niezwykły dokument o fascynacji kinem, teatrem i fotografią.
Werner Schroeter. Przegląd twórczości
Organizatorzy: Goethe-Institut, CSW Łaźnia, Nowy Teatr
Od 7 do 11 listopada 2017 roku
CSW Łaźnia 1, Gdańsk