Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zaprasza na wystawę “Papieski Kraków” – fotograficzny fryz o Krakowie i jego pierwszym Obywatelu Papieżu-Polaku pod patronatem Jego Eminencji ks. kardynała Franciszka Macharskiego.
Otwarcie 8 października 2003 r. o godz. 12.00 w dolnym kościele Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach prezentacja do końca grudnia 2003 r.
Wystawa “Papieski Kraków”, fotograficzna opowieść o mieście i jego pierwszym Obywatelu, to galeria zdjęć Krakowa z znacznej części XX w., pośród nich fotografie Jego: Karola Wojtyły. Chłopaka z Wadowic, który przyjechał do podwawelskiego grodu na studia. Tu, będąc krakowskim żakiem i aktorem Teatru Rapsodycznego, a także robotnikiem w Solvayu, klerykiem w seminarium, a później księdzem w parafii św. Floriana, biskupem i w końcu kardynałem, włodarzem metropolii św. Stanisława, przygotowywał się do tego, co stało się w Watykanie na Konklawe, które 16 października 1978 r. wyniosło Go na papieski tron.
Śladami Papieża Jana Pawła II podążają autorzy ekspozycji, pokazują Kraków takim, jakim On widział to miasto. Odnajdują i pokazują, przy pomocy fotografii, te miejsca i wydarzenia, które tak mocno Go ukształtowały, starają się zaprezentować to, co Kraków dał przyszłemu następcy św. Piotra. Autorzy wychodzą poza tę symboliczną datę, 16 października 1978 r., ciągną swój fresk dalej i pokazują również, co miasto dostało od Niego już w czasach pontyfikatu, w dniach licznych pielgrzymek do Krakowa, jak Jego myśli i słowa zmieniały Kraków i krakowian. Oglądając ten fotograficzny fryz z kilkuset fotografiami widzimy, jak Karol Wojtyła wrastał w Kraków i jak z czasem coraz bardziej sam zaczął kształtować miasto, wpływać na jego oblicze.
Autor wystawy: Andrzej Rybicki
Opracowanie plastyczne: Lech Dziewulski