Od 9 do 31 sierpnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana będzie
wystawa pt. Twarz jako znak – fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego.
Wystawa pokazuje 80 portretów fotograficznych, wykonanych przez Krzysztofa Gierałtowskiego, jednego z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej fotografii polskiej. Jest on znakomitym interpretatorem ludzkich twarzy, twórcą przenikliwych wizji portretowanych osób.
Mottem jego twórczości wydaje się być zdanie “Tylko ludzie są warci maksymalnego wysiłku”. Fotografuje najczęściej ludzi wybitnych i sławnych. Stworzył niepowtarzalną kolekcję “Polacy – portrety współczesne”. To dzieła szczególne. Poprzez spojrzenie, mimikę twarze ujawniają stany psychiczne, nastroje, marzenia.
Czasami są to portrety zagadkowe i intrygujące. W nieustannych poszukiwaniach formy wyrazu najważniejsze dla Gierałtowskiego pozostają niezmiennie spojrzenie,
grymas, poza, gest oraz sytuacje i okoliczności w jakich żyją portretowane postacie.
Krzysztof Gierałtowski urodził się 10 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60) oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961, wystawia od 1963 roku. Dla potrzeb prasy i wydawnictw fotografował modę, reklamę, był autorem reportaży z zakładów przemysłowych i wielkich budów. Współpracował z wieloma magazynami, m. in. Ty i ja”, “Perspektywy”, “ITD”, “Twój Styl”.
Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Jest twórcą liczącej ponad 80 tysięcy negatywów kolekcji Polacy, portrety współczesne. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w renomowanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą. Zagraniczne i krajowe agencje reklamowe często wykorzystują jego zdjęcia polskiej inteligencji w różnorodnych kampaniach społecznych i reklamowych.