W kawiarni i galerii Żak w Gdańsku do 4 listopada można oglądać wystawę Doroty Walentynowicz i Michała Węgrzyna pt. „Do siebie samej/ Do siebie samego”.
Michał Węgrzyn i Dorota Walentynowicz są oboje gdańszczanami i oboje absolwentami fotografii poznańskiej ASP, jednak ich drogi artystyczne do tej pory przebiegały z dala od siebie. Okazja do spotkania nadarzyła się na początku tego roku, kiedy to wspólnie rozpoczęli pracę nad stworzeniem galerii fotograficznej w kawiarni Klubu Żak. Po kilku udanych wystawach pojawiła się myśl o wspólnej prezentacji. Myśl okazała się fantastycznym wyzwaniem a wymiana artystycznych doświadczeń w formie wspólnej wystawy niezwykle inspirującym przeżyciem.
Tytuł wystawy, „Do siebie samej/ Do siebie samego”, miał sprowokować obydwu twórców do zaprezentowania własnego, osobistego spojrzenia na fotografię. Każde z nich indywidualnie zadaje sobie pytanie o to czym jest czas, pamięć, przestrzeń, kolor w fotografii. Odpowiedzią jest osobisty zestaw zdjęć, konfrontacją odpowiedzi – wspólna wystawa.
Michał Węgrzyn jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, wydziału Komunikacji Multimedialnej i Fotografii (dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Intermedialnej w 2000 roku). Od 2001 roku na stanowisku asystenta w Pracowni Fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W Wyższym Zaocznym Studium Fotografii w ASP w Gdańsku prowadzi samodzielną pracownię Fotografii Dokumentalnej. Swoje prace prezentował na wielu wystawach grupowych w tym między innymi w I Biennale Fotografii Polskiej w Poznaniu w 1998 roku. W III Biennale Fotografii Polskiej w 2003 roku uczestniczył jako kurator. Miał 5 wystaw indywidualnych.
Prezentowane prace w Galerii Żak, stanowią część dużego cyklu „Addenda” – łączącego autorską fotografię dokumentalną z manipulacją w fotografii. W cyklu „Addenda” jest to przede wszystkim „manipulacja czasem”, jako środek do stworzenia dokumentu obiektów „nierzeczywistych”.
Dorota Walentynowicz obecnie przygotowuje dyplom na poznańskiej uczelni. Z Klubem Żak jest związana od pięciu lat, tu miała swoje pierwsze wystawy indywidualne – „Album wg Guntera Grassa” (2002) i „Casting” (2003). Angażuje się w przeróżne działania artystyczne – uczestniczy w akcjach organizowanych przez Kolonię Artystów w Stoczni Gdańskiej (przegląd surrealistów, akcja „Made in stocznia” oraz „Artyści do dzieła”), w ubiegłym roku zorganizowała wystawę studencką ”Ciałość” w galerii Spiż 7; jest autorką oprawy fotograficznej spektaklu „Strategia” teatru Dada von Bzdulow. Jej prace były prezentowane w galeriach w Lublinie, Słubicach i Krakowie; laureatka stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium artystycznego ASP w Poznaniu.
W Żaku Dorota zaprezentuje zestaw trzech prac wykorzystujących zarówno fotografię klasyczną (czarno białą i kolorową) jak i animację komputerową; każda z prac jest pewną formą autoportretu. Pierwsza, zatytułowana „Moje małe patriotyzmy”, opisuje postać poprzez dokumentację jej najbliższego otoczenia – w sferze formalnej jest to dialog między dwoma kolorami : bielą i czerwienią. Druga z prac jest konfrontacją obrazu z tekstem Rolada Barthesa – zapytuje o funkcję pamięci w fotografii i drażni notorycznym przyrównywaniem fotografii do śmierci. Trzecia praca, „Re-animacja”, to film będący swoistą grą z czasem inspirowany cytatem z powieści J.Cortazara. (film będzie można obejrzeć tylko podczas wernisażu).