fotografia
W Narodowej Galerii Sztuki Zachęta można oglądać wystawę pt. "Nostalgia urzeczywistniona. Afryka w fotografiach Kazimierza Zagórskiego".
Kazimierz Zagórski, to fotograf prawie w ogóle w Polsce nie znany, a święci tryumfy w Europie i Stanach Zjednoczonych jako jeden z najznakomitszych portrecistów czarnej Afryki w epoce kolonialnej. Zagórski – inżynier, lotnik, wojskowy – nie mogąc odnaleźć się w Polsce dwudziestolecia międzywojennego, wyjechał do Konga Belgijskiego, gdzie przez kilkanaście lat prowadził największy zakład fotograficzny.
Specjalizował się zarówno w fotografii atelierowej jak i plenerowej. Jego najcenniejszą inicjatywą było solidne zdokumentowanie życia plemion Afryki centralnej. Dokumentację tworzą dwie serie po 200 fotografii w formacie pocztówkowym, zatytułowane "L´Afrique qui disparait (Ginąca Afryka).
Zdjęcia dostarczają informacji na temat strojów, obyczajów, skaryfikacji, typów fizjonomicznych, wiele z nich to niezwykłe studia portretowe, które wykraczają poza schematy fotografii etnograficznej, od której są częściowo zależne. Fotograf przekracza także wszelkie kanonyobowiązujące wówczas w fotografii portretowej dzieki umiejętności budowania obrazów pełnych piękna, czułości i refleksji, co uzyskuje statycznością i wysmakowanymi kadrami.
Pokaz w Zachęcie to unikalna szansa zobaczenia tego znakomitego zbioru fotografii zanim jego najobszerniejsza część – obecnie w kolekcji prywatnego belgijskiego marszanda Pierra Loos trafi do kolekcjonerów na całym świecie.
Wystawa będzie wzbogacona o fotografie z kolekcji rodziny Kazimierza Zagórskiego oraz o inne fotografie z Afryki lat 30., często anonimowe. Pokazane tu będą zarówno fotografie mało-formatowe jak i autorskie powiększenia prezentowane na wystawach kolonialnych oraz ręcznie wykonywane albumy fotograficzne.