W warszawskiej galerii Kordegarda otwarto wystawę Jadwigi Sawickiej pt. "Wytwórca formy". Wystawa jest pierwszą z cyklu prezentacji pod hasłem „Pokój z widokiem”, który zaprasza artystów polskich i zagranicznych do podjęcia dialogu ze specyficzną architekturą Galerii Kordegarda, przestrzenią Warszawy i/lub podjęcia tematu miasta w sztuce, a także gry pomiędzy tym, co wewnątrz (w galerii) a co w przestrzeni publicznej/miejskiej.
Pierwsze fotografie Jadwigi Sawickiej z serii "Wytwórca formy jej niezmordowany producent" powstały w 2004 roku jako część „Projektu WG” zainicjowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Drama w ramach Roku Gombrowicza. Współautor projektu – Marek Sobczyk, zaproponował artystce stworzenie artystycznego komentarza na temat twórczości Gombrowicza – wielkiego pogromcy sztucznych form. Autorka wspomina, że początkowo wahała się, czy przyjąć zaproszenie, które wiązało się z koniecznością dopasowania się do skończonego dzieła innego twórcy – pisarza. Zainspirowana powtórną lekturą Dzienników swój projekt oparła o zaczerpnięte z nich zdanie: „Wytwórca formy jej niezmordowany producent”, które może posłużyć jako ironiczne podsumowanie pozycji artysty w świecie.
Pokazywane w Galerii Kordegarda fotografie to wybór z tych, które można znaleźć na internetowej stronie „Projektu WG”, a także nowe, powstałe w tym roku. Kordegarda to galeria składająca się z okien, w której ekspozycje oglądać można o każdej porze dnia i nocy – podobnie jak wystawy sklepowe. Jadwiga Sawicka sfotografowała wystawy sklepów znajdujących się przy położonych w najbliższym sąsiedztwie galerii, pretendujących do miana eleganckich pasaży handlowych ulic Nowy Świat i Chmielna. Na wystawach dumnie puszą się garsonki, suknie, buty, kapelusze.
Poprzez umieszczenie powiększeń zdjęć rzeczywistych wystaw sklepowych w oknach galerii Sawicka miesza konwencje – zaglądanie przez widza w okna galerii-świątyni sztuki staje się rodzajem window-shoppingu (lżejszej formy konsumpcji), który należy do sfery tzw. zwykłego życia. Oprawione w ramy za szkłem reprodukcje innych sklepowych witryn rozwieszone we wnętrzu galerii to także komentarz artystki na temat obecności konwencji w sztuce i życiu, a także wzajemnego przenikania się tych sfer we współczesnej sztuce.
Wystawa będzie czynna do 7 maja b.r.