31 maja w Galerii Jabłkowskich w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Torzeckiego Papua – wojowników raj utracony. Wystawa potrwa do 17 czerwca.
Grzegorz Torzecki – Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF, Tv i T w Łodzi. Współ-autor scenariusza i zdjęć filmu fabularnego Niedzielne igraszki reż. Robert Gliński. Operator filmowy TVP. Fotograf i podróżnik po krajach Azji Wschodniej, autor szeregu indywidualnych wystaw fotograficznych z Japonii, Tajwanu, Indonezji, Birmy, Tajlandii, Nowej Gwinei oraz Sri Lanki. Plonem tych wypraw jest także album pt. Irian Jaya wojowników raj utracony (Świat Książki, 2001) ukazujący ginący świat Papuasów oraz przygotowywana do druku książka Birma. Królowie i generałowie.
Irian Jaya (od roku 2002 Papua). Gdy w 1995 roku czytałem reportaż w Gazecie Wybor-czej, ogarniało mnie zdumienie i oszołomienie. Ze zdjęć spoglądali groźnie nadzy wojow-nicy uzbrojeni w łuki i strzały półtorametrowej długości. Uwagę zwracały przepiękne pióro-pusze. Ale najbardziej rzucały się w oczy różnego kształtu rury osłaniające ich penisy. Jak większość czytelników, nic nie wiedziałem o tej krainie i jej mieszkańcach, Papuasach. Za dużo czasu upłynęło od lektury książek typu Tomek wśród łowców głów. W miarę czytania z bólem nabierałem pewności, że muszę tam pojechać. Z bólem, bo wiedziałem, że będzie ciężko, bardzo ciężko. Malaria, bagna i błota, oraz niemiłosierna plaga wielkich karaluchów to codzienność pobytu w Irian Jaya. Przyciągała jednak wizja, że oto pod koniec XX wieku zobaczyć można jeszcze na własne oczy obraz kultury materialnej znanej tylko ze scenek przedstawia-nych w muzeach historii naturalnej. W Irian Jaya nadal spotkać można ludzi krzesających ogień za pomocą kawałków drewna, którzy do niedawna nie znali żelaza i nadal rzadko się nim posługują; podobno ciągle jeszcze spotyka się tam kanibalizm rytualny i toczone są walki plemienne. Słowem świat sprzed tysięcy lat…