Od 14 listopada do 31 stycznia 2009 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu można oglądać cykl fotografii Krzysztofa Zielińskiego Millenium School, które przedstawiają wyludnione wnętrza podstawówki w Wąbrzeźnie – miasteczku w Kujawsko – Pomorskiem. Projekt jest sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa, odkrywaniem na nowo miejsc, które otaczały i kształtowały artystę. Zieliński wraca do nich po latach, dzięki czemu fotografie stają się rodzajem konfrontacji z przeszłością i tożsamością. Artysta, nie zmieniając układu zastanych rzeczy, jedynie je dokumentuje. Na zdjęciach zwykłe przedmioty mienią się feerią soczystych barw, a szkolne wnętrza jawią się niczym bajkowy, odrealniony świat.
Millennium School oprócz jednostkowej podróży ukazuje coś jeszcze. Przedmiotem rejestracji staje się szkoła będąca jedną z tysiąca zbudowanych na tysiąclecie Polski; efekt szeroko zakrojonego planu budowy nowoczesnych szkół. 1400 szkół wybudowanych w jego ramach miało być symbolem, zarówno potęgi Polski Rzeczpospolitej Ludowej, jak i jej poświęcenia dla przyszłych pokoleń. Dla Zielińskiego daty rozpoczęcia i zakończenia nauki stanowią ramy pewnego okresu, ale dla zbiorowej pamięci Polaków znaczą jeszcze coś więcej. Lata 1981 i 1989 to ostatni etap budowy socjalizmu w Polce, a być może patrząc z innej perspektywy ostatni etap jego destrukcji. Wspaniała szkoła w Wąbrzeźnie, jako wynik centralnego planowania i wysoko posuniętej standaryzacji jest niemym świadkiem rozpadu wartości. Wspaniała i wyniosła w latach swej świetności teraz jest wyblakła. Wielka płyta, użyta do jej budowy oraz braki technologiczne są wyraźne jak nigdy wcześniej.
Krzysztof Zieliński urodził się w 1974 roku w Wąbrzeźnie w północnej Polsce, skąd wyjechał w wieku 18 lat i nigdy na stałe tam nie wrócił. Miasto rodzinne, temat powrotu do niego i konfrontacji z przeszłością i tożsamością, stały się jednym z dominujących tematów w dotychczasowej twórczości artysty. Okres nieobecności w Wąbrzeźnie przypada na lata 90, czas radykalnych przeobrażeń społecznych i ekonomicznych. W latach 2000-2003 powstała seria Hometown. Dwa kolejne projekty Random Pleasures (2002-2005) i Seens (2006-2007) skupiały się bardziej na wewnętrznym doświadczeniu artysty – aspekt dokumentacyjny stracił tutaj na znaczeniu na rzecz osobistych przeżyć twórcy. Millennium School (2007) łączy obie postawy: obiektywizujący dokumentalizm Hometown z emocjonalną intensywnością Random Pleasures. Zieliński jest absolwentem prestiżowej Katedry Fotografii FAMU w Pradze. W Polsce debiutował w 2001 roku w krakowskiej Galerii Zderzak. Brał udział w licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, m. in. w 2004 roku, kiedy to jego prace pojawiły się na 26 Biennale w Sao Paulo, a w warszawskiej Zachęcie miała miejsce jego indywidualna wystawa.
Fotografie z cyklu Millennium School należą do kolekcji stałej Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.