Od 5 listopada w Krakowskiej Akademii Fotografii rusza Dziecięca Akademia Fotografii. Cykl warsztatów obejmuje 10 spotkań i potrwa do 21 stycznia. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona, a wszelkie zabawy doskonale ją rozbudzają oraz wpływają pozytywnie na ich koncentrację i aktywność. Nie ma lepszego sposobu na kształtowanie umiejętności, które mają największe oddziaływanie na prawidłowy rozwój dziecka, niż wprowadzanie ich w rzeczywistość przy pomocy dobrej zabawy i w atmosferze radości. Dlatego też Krakowska Akademia Fotografii przygotowała specjalne warsztaty fotograficzne dla dzieciaków oraz ich rodziców – Dziecięca Akademię Fotografii.
Warsztaty mają na celu wprowadzenie dzieci w podstawowe zagadnienia fotografii zarówno analogowej jak i cyfrowej, jak również poszczególne dziedziny fotografii tj. portret, autoportret, reportaż, martwa natura czy ilustracja. Warsztaty łączyć będą wiedze teoretyczną (prezentacje, rozmowy) z zajęciami praktycznymi, na które składać się będą różnego rodzaju zabawy i działania grupowe. Przez dziesięć kolejnych dwugodzinnych spotkań Anita Andrzejewska i Tomasz Pilichowski-Rango, fotograficy i ilustratorzy książek dla dzieci, wprowadzą dzieci w tajniki tej niezwykłej dziedziny sztuki.
Tematy kolejnych spotkań:
1. Fotografia bezkamerowa:
a) luksogramy – próba samodzielnego stworzenia,
b) technika cliche-verre – wykonywanie kartek okolicznościowych,
c) rayogramy.
2. Camera obscura – próba samodzielnego skonstruowania.
3. Dzieci fotografują aparatami Sony – zajęcia ze specjalistami z firmy Sony, zapoznanie dzieci ze sprzętem, który zostanie im udostępniony na czas trwania warsztatów.
4. Fotografia rodzinna – tworzenie rodzinnego albumu, kolaż tworzony z materiałów z domowego archiwum.
5. Portret i autoportret – zapoznanie dzieci z różnymi formami fotografii portretowej i autoportretu w oparciu o przykłady fotografii m.in. Arnolda Newmana, Roberta Mapplethorpe, Lee Friedlandera. Dzieci samodzielnie wykonają portret lub autoportret i własnoręcznie go oprawiają.
6. Fotoreportaż uliczny – wspólne fotografowanie życia ulicy, zabawa w fotoreportera.
7. Komiks fotograficzny – dzieci tworzą komiks fotograficzny na podstawie wspólnie ustalonego scenariusza. Fotografia jako klatka filmowa.
8. Kalendarz na cztery pory roku – dzieci same wybierają i przetwarzają dowolne fotografie w metaforyczne reprezentacje pór roku
9. Cyfrowa obróbka obrazu – zapoznanie dzieci z fotografiami Ryszarda Horovitza oraz możliwościami fotografii cyfrowej, na koniec zabawa w stworzenie plakatu.
10. Makrofotografia – zabawa w odkrywanie detalu, tworzenie abstrakcyjnych obrazów z przedmiotów codziennych.
Całość kursu zostanie podsumowana wernisażem wspólnie wybranych prac, zrobionych podczas warsztatów! Każdy z uczestników otrzyma dyplom ukończenia warsztatów oraz portfolio z własnymi fotografiami wydrukowanymi na profesjonalnych urządzeniach firmy EPSON. Rodzice dzieci biorących udział w warsztatach mogą liczyć na zniżki przy kolejnych spotkaniach w ramach cyklu Warsztaty Mistrzowskie organizowanego przez Krakowską Akademię Fotografii.
Każde dziecko na czas warsztatów zostanie wyposażone w aparat fotograficzny firmy SONY, oraz wszystkie inne materiały niezbędne do wykonania zadań. W tym samym czasie dla rodziców odbywać się będą zajęcia z zakresu fotografii dziecka (czyli jak profesjonalnie i niebanalnie fotografować swoje pociechy) oraz ogólnych zagadnień fotografii tj. architektura, krajobraz, ruch, portret.
Prowadzący:
Anita Andrzejewska (ur. 1970): zajmuje się fotografią, projektowaniem książek oraz ilustracją dla dzieci. Absolwentka Wydziału Grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Andrzeja Pietscha oraz aneks w pracowni fotografii prof. Zbigniewa Łagockiego pt. Cytaty. Od 1997 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Za swoje prace była wielokrotnie nagradzana m.in. druga nagrodą w konkursie na Najlepszą Grafikę Roku (Kraków, 1996), pierwszą nagrodą w konkursie ilustracji dziecięcej Pro-Bolonia (Warszawa, 2001), nagrodą publiczności w konkursie ilustracji dziecięcej Figures Futur (Paryż, 2002), wyróżnieniem honorowym w konkursie na projekt fotograficzny (Santa Fe Center for Visual Arts, 2003). Swoje prace wystawiała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Słowacji, Japonii, Danii, Włoszech, Niemczech. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Andrzej Pilichowski-Rango (ur. 1967): zajmuje się fotografią oraz ilustracją książek dla dzieci. Absolwent Fili logii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca fotografii artystycznej i reklamowej w Studium Aranżacji wnętrz w Krakowie oraz wykładowca fotografii w Galicyjskiej inicjatywie fotograficznej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie fotografii. Wystawiał w Polsce, Włoszech, Francji, Słowacji, Japonii.
Krakowska Akademia Fotografii, Kraków ul. Krakusa 8