Od 16 października do 28 listopada 2008 roku w Galerii Asymetria w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Zofii Rydet Fotomontaż sentymentalny. O godzinie 18.00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego o Zofii Rydet Nieskończoność dalekich dróg oraz spotkanie z jego autorem Andrzejem Różyckim.
Wystawa prac Zofii Rydet inauguruje działalność Galerii Asymetria oraz siedzibę Fundacji Archeologia Fotografii, zajmującej się opracowywaniem archiwów po polskich fotografach. Program galerii koncentruje się na polskiej fotografii artystycznej, przede wszystkim historycznej. Nazwą nawiązujemy do słynnego cyklu oraz tekstu Zbigniewa Dłubaka, w którym artysta wyrażał swoje przekonanie, że świat składa się z rzeczy różnych, niepowtarzalnych, czyli asymetrycznych. Asymetryczności odpowiada tutaj niemożność skonstruowania jednoznacznej – symetrycznej – wizji rzeczywistości, co pokażą kolejne prezentowane wystawy.
Na wystawie Fotomontaż sentymentalny prezentujemy dwa cykle fotokolaży Zofii Rydet – Macierzyństwo oraz Sentymentalna Ballada, nad którymi autorka pracowała od lat 60-tych, i które znalazły się w albumie Świat uczuć i wyobraźni (1979). Oba cykle rozgrywają się wokół zjawiska sentymentu rozumianego jako uczucie, a nie czułostkowość, jako właściwa tej wybitnej fotografce umiejętność obejmowania drugiego człowieka czułym obiektywem oraz umiejętność przeżywania ludzkiego losu w wymiarze metafizycznym.
Zofia Rydet (1911-1997) związana była z gliwickim środowiskiem fotograficznym, w którym była dużą indywidualnością. Fotografować zaczęła na początku lat 50. Jej pierwszym dużym projektem był realizowany w 2 połowie lat 50. zbiór fotografii dzieci ułożony w cykl Mały człowiek. Od lat 60. wykonywała fotomontaże układane w krótkie serie bądź komponowane w obszerniejsze diaporamy (pokazy slajdów z tekstami), w których w metaforyczny sposób ukazywane było ludzkie życie. Począwszy od roku 1978 pracowała przez wiele lat nad dokumentalnym cyklem Zapis socjologiczny, systematycznie portretując mieszkańców wsi południowej Polski we wnętrzach ich chałup.
Ul. Nowogrodzka 18a m 8 (4 piętro), godziny otwarcia galerii – pon-pt.11.00-15.00
Warszawa