13 listopada 2008 r. o godz. 18:00 w Kawiarni Literackiej Teatru Nowego w Łodzi odbędzie się spotkanie spotkanie Kroki/Schritte czyli jak promować swoją literaturę w świecie z udziałem wybitnych tłumaczy Sławy Lisieckiej i Jacka St. Burasa. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa książek i promocja nowych książek serii: Domniemań w sprawie Jakuba Uwe Johnsona w przekładzie Sławy Lisieckiej i Za sprawą nocy Thomasa Glavinica w tłumaczeniu Alicji i Jacka St. Burasów.
Kroki/Schritte to wspólna inicjatywa fundacji S. Fischer Stiftung i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, mająca na celu promocję literatury niemieckojęzycznej w Polsce. Redaktorami serii są polski tłumacz i krytyk literacki Jacek St. Buras i szwajcarski dziennikarz Carl Holenstein. W ciągu trzech lat od inauguracji serii Kroki/Schritte ukazało się w niej 30 książek współczesnych autorów, takich m.in. jak Jean Améry, Wolfgang Hilbig, Golo Mann, Christoph Ransmayr, Robert Schindel. Zasadnicza idea serii to pokazanie współczesnego niemieckojęzyczny dorobku literackiego. Każdy z prezentowanych prozaików posiada duży dorobek i zawsze gwarantuje wysoki poziom.
Domniemania w sprawie Jakuba to pierwsza w Polsce prezentacja twórczości Uwe Johnsona, próba wydobycia z zapomnienia przemilczanego u nas dotąd awangardowego powieściopisarza. Debiutancka książka 25-letniego wówczas Johnsona to historia Jakuba Absa, oddanego pracownika enerdowskich kolei państwowych, który ginie na torach w niewyjaśnionych okolicznościach. Powieść stanowi eksperymentalną próbę wielopłaszyznowego ukazania życia człowieka, uwikłanego wbrew własnej woli w politykę i komunistyczną ideologię. Poprzez skomplikowaną, kilkutorową, pozbawioną chronologii narrację, ukazującą bohatera z różnych perspektyw, autor odsłania szczegóły z życia Jakuba i motywy jego działań, wymagając od czytelnika aktywnego współuczestnictwa w kreowaniu jego losu.
Powieść Za sprawą nocy Thomasa Glavinica była nominowana do nagrody Deutscher Buchpreis, jednej z najważniejszych nagród literackich w Niemczech. Za sprawą nocy zaczyna się intrygująco: Trzydziestokilkuletni Wiedeńczyk któregoś ranka nie znajduje na wycieraczce codziennej gazety, z radia dobiega tylko szum, ekran telewizora pozostaje pusty, internet nie działa, dziewczyna nie odpowiada na SMS-y, ojciec nie podnosi słuchawki telefonu. Na ulicy, o tej porze zwykle wypełnionej zgiełkiem, zupełna cisza: ani śladu pojazdów, a także ludzi. Nie słychać nawet ptaków… Jak żyć w świecie, z którego przez noc zniknęło nagle wszelkie życie? W świecie, w którym jest się życiem jedynym?
13 XI 2008, g. 18.00
Foyer Duża Sala
Więckowskiego 15
Łódź