19 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Sztuki Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Wstąp do liberatury! poświęcone twórczości Raymonda Queneau. W rozmowie weźmie udział Jan Gondowicz – tłumacz dwóch najsłynniejszych książek Queneau: Ćwiczeń stylistycznych oraz Stu tysięcy miliardów wierszy, a także eseista i znawca zagadnień patafizyki.
Francuski nowator literacki Raymond Queneau, melancholii, z którą się zmagał, nadał miano ontalgii – zgryzoty spowodowanej faktem, że świat jest taki, jaki jest. Stawiał jej czoło dzięki ekscentrycznemu poczuciu humoru, wymierzonemu między innymi w istotę literatury, w język, w samo myślenie. Stąd może jego eksperymenty prawie zawsze są niezawodne. I nie wiadomo do końca, czy to żartyzm podsuwał mu nowe sposoby postępowania z tekstem, czy też niepoważne procedury twórcze odkrywały żart jako osnowę realności.
W ramach cyklu Wstąp do liberatury! poruszone będą także zagadnienia związane z dorobkiem Stanisława Wyspiańskiego widzianej z perspektywy liberatury oraz twórczość postmodernistów amerykańskich.
Małopolski Instytut Kultury
ul. Karmelicka 27
31-131 Kraków